Związki chemiczne w krwi – z czego oprócz krwinek składa się nasza krew?

 

Krew to niezwykle ważny płyn ustrojowy, który odpowiedzialny jest za dostarczanie tlenu oraz substancji odżywczych do każdej komórki naszego ciała. Mimo to, większość osób nie wie zbyt wiele o tym niezwykłym płynie.

Kreatynina

Tymczasem poza krwinkami i płytkami krwi, w osoczu znajduje się wiele związków chemicznych. Ich badaniem zajmuje się chemia kliniczna, czyli dziedzina medycyny zajmująca się określaniem prawidłowego poziomu związków chemicznych we krwi oraz ich wpływ na organizm.

To jedna z substancji organicznych, która występuje zarówno we krwi, jak i w moczu. To jedne z najważniejszych związków azotowych. Ich nadmiar w organizmie może świadczyć o zaburzeniach pracy nerek. Jeśli zaś poziom kreatyniny w organizmie spada, może być to związane z zanikiem mięśni. Często obniżoną kreatyninę obserwuje się również u kobiet w ciąży. Chemia kliniczna określa jej prawidłowy poziom na 0.6-1.0 mg/dl (53-88 umol/l).

Albumina

To substancja, która stanowi największą część białek osocza. Pełni niezwykle ważną rolę – zapobiega bowiem przenikaniu płynów z naczyń krwionośnych, odżywia tkanki oraz jest transporterem hormonów, witamin, leków czy jonów. Zbyt wysoki poziom oznaczać może odwodnienie. Jeśli albuminy w organizmie jest zbyt mało, możemy mieć do czynienia z chorobami wątroby lub nerek. Badanie albuminy często zleca się w przypadku osób długotrwale hospitalizowanych, by ocenić stan odżywienia organizmu.

Bilirubina

To substancja będąca barwnikiem żółciowym, który powstaje w wyniku przemian hemu, czyli barwnika znajdującego się w czerwonych krwinkach. Bilirubina powstaje w wyniku przemian w wątrobie. Chemia kliniczna podaje, że jej zwiększone stężenie alarmuje o możliwych o chorobach wątroby lub układu żółciowego. Może świadczyć o stanie zapalnym, marskości wątroby, uszkodzeniu lub niedokrwieniu tego organu.

Mocznik

Choć kojarzyć może się nam przede wszystkim z badaniami moczu, obecny jest również w osoczu naszej krwi. Jest to substancja będąca końcowym produktem rozpadu białek w wątrobie. Chemia kliniczna określa prawidłową normę mocznika na 7-18 mg/dl. Zawyżony poziom mocznika może świadczyć o problemach z funkcjonowaniem nerek. Co ważne, wpływ na wynik badania może mieć wysokobiałkowa dieta stosowana przez pacjenta.

Amylaza

To enzym, który w naszym organizmie wydzielany jest przez ślinianki, trzustkę, gruczoł mleczny, jajniki oraz jądra. Poziom amylazy we krwi bada się jednak przede wszystkim po to, by określić, czy trzustka funkcjonuje prawidłowo. Norma amylazy we krwi mieści się w przedziale 25-125 U/I. Zawyżony poziom amylazy może również świadczyć o problemach takich jak niedrożność jelit, kamica żółciowa, czy ostre zapalenie nerek.

W jaki sposób określa się poziom związków chemicznych we krwi?

Zarówno zbyt wysoki, jak i za niski poziom organicznych związków chemicznych we krwi, może oznaczać problemy ze zdrowiem. Dlatego też gdy pojawiają się niepokojące objawy, lekarz może skierować nas na badania diagnostyczne, które pozwalają ocenić ich poziom. W laboratoriach wykorzystuje się szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu chemii klinicznej, w tym różnego rodzaju odczynniki, które pozwalają na precyzyjną ocenę poziomu poszczególnych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *