Wstydliwa kobieca przypadłość. Poznaj jej przyczyny

Zapalenie sromu dotyka mnóstwo kobiet. Przyczyna stanu zapalnego zależy od różnych czynników – wirusowych, grzybiczych oraz bakteryjnych. Warto mieć świadomość, że objawy zapalenia sromu zależą od przyczyn. Zdecydowani najczęściej występuje uczucie pieczenia oraz swędzenia okolic intymnych, a także ból i zaczerwienienie. Świąd sromu nie tylko jest dokuczliwy, ale również nie ustaje i staje się coraz bardziej nasilony.

Objawy zapalenia sromu

Niezależnie od przyczyny występują następujące objawy zapalenia sromu:

  • pieczenie,
  • obrzęk,
  • świąd sromu – nieustający i nasilony,
  • ból,
  • zmiany skórne typu pęcherzyków, owrzodzeń.
  • zaczerwienienie,

Jak zapobiegać zapaleniom sromu?

W celu uniknięcia zapalenia sromu należy przede wszystkim unikać różnych czynników drażniących, które mogłyby wywołać ewentualne uszkodzenia mechaniczne albo reakcje alergiczne. Osuszanie, a także higiena krocza łagodnymi środkami myjącymi odgrywa tutaj olbrzymie znaczenie.

Przeważnie zapalenie sromu nie jest objawem choroby ogólnoustrojowej, lecz dolegliwością którą można w prosty sposób usunąć. Wyeliminowanie czynników sprzyjających, a także zmiana nawyków higienicznych może zdecydowanie zwiększyć efektywność w zapobieganiu nawrotom infekcji okolicy sromu.

Leczenie zapaleń sromu

Warto znać choroby, które dają bardzo podobne objawy do zapalenia sromu:

Leczenie zapalenia sromu w przypadkach zapaleń bakteryjnych  obejmuje wykorzystanie właściwego antybiotyku ogólnie albo miejscowo. Tylko i wyłącznie w przypadku ropnia gruczołu przedsionkowego konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega na mechanicznym jego opróżnieniu.

Należy również wiedzieć, że w zapaleniach wirusowych sromu, na kłykciny kończyste należy podać podofilinę, czyli preparat, który ma zahamować namnażanie się komórek warstw nabłonka, a tym samym docelowo zmniejszać wielkość brodawek. Wykonuje się również elektrokoagulację, która polega na chirurgicznym usuwaniu brodawek przy użyciu noża elektrycznego (przy większych zmianach).

Trzeba pamiętać, że zakażenie opryszczką nie jest możliwe do całkowitego wyleczenia. Z kolei jednorazowa infekcja towarzyszy człowiekowi przez całe życie, jednak w zdecydowanej większości w postaci utajonej nawraca w przypadku choroby czy osłabienia. Stosowanie acyklowiru może oddziaływać na ograniczenie nasilenia objawów, a także skrócić czas trwania dolegliwości. Zdecydowanie najbardziej niebezpieczne jest pierwszorazowe zakażenie w trakcie ciąży. Z kolei w kwestii występowania zmian opryszczkowatych w terminie porodu jest ono jednoznacznym wskazaniem do planowego rozwiązania ciąży poprzez cięcie cesarskie.

Zapalenia pasożytnicze sromu przeważnie wymagają stosowania miejscowych preparatów na skórę – standardowo Jacutin, z kolei w przypadku świerzbu lub wszawicy, a w przypadku owsicy rekomenduje się przyjmować pyrantel.

Zapalenia atroficzne sromu są ewidentnym sygnałem do zastosowania miejscowej hormonalnej terapii zastępczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *