Wizyta u ginekologa – badanie cytologiczne

Mimo, że mamy XXI wiek i wiele tematów przestało być dla nas tabu, to jednak wizyta
u ginekologa nadal dla wielu kobiet jest powodem do zawstydzenia i skrępowania. Poruszanie tematów intymnego zdrowia kobiety dla wielu osób jest powodem do czerwienienia się
i zażenowania. Właśnie z tych powodów kobiety często fundują sobie problemy zdrowotne odkładając wizytę u ginekologa do nie wiadomo jak odległej przyszłości. Dane statystyczne są jednak nieubłagane. Do jednych z najczęściej diagnozowanych w Polsce chorób narządu rodnego należy rak szyjki macicy. Właśnie przez zaniedbanie i zaniechanie często choroba ta jest zdiagnozowana zbyt późno. Można byłoby uniknąć w wielu wypadkach takiej diagnozy, gdyby kobiety częściej pojawiały się u ginekologa i dokonywały rutynowych badań.

Rak szyjki macicy jest łatwy do wykrycia, a badaniem dzięki, któremu możemy go wykryć jest cytologia.  Cytologia pozwala też wykryć zmiany przednowotworowe. Jest to badanie polegające na pobraniu komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy i poddaniu ich obserwacji mającej stwierdzić ewentualne zmiany chorobowe. Pobranie materiału do badań jest bezbolesne i powinno się odbyć przed badaniem ginekologicznym, czy też badaniem USG za pomocą sądy dopochwowej.

Do badania cytologicznego kobieta powinna się odpowiednio przygotować. Prawidłowe przygotowanie ma bowiem ogromne znaczenie przy ocenie pobranego materiału.
Zatem kobieta na badanie cytologiczne powinna się zgłosić najwcześniej 2 dni po ostatniej miesiączce, a najpóźniej na 4 dni przed planowana datą kolejnej. Najlepszym okresem do wykonania badania jest pierwsza połowa cyklu. Na kilka dni powinna zaprzestać stosowania leków dopochwowych, tamponów czy irygacji. Również na 1-2 dni przed badaniem powinna się wstrzymać od współżycia seksualnego. Przeszkodą w pobraniu materiału do badań jest pojawienie się upławów, które mogą wpłynąć na wynik badania i wskazać nieprawidłowości wynikające z trwającego stanu zapalnego. Wynik będzie zniekształcony. W pierwszej kolejności należy wyeliminować infekcję, a dopiero później zrobić badanie.

Obecnie stosuje się dwa rodzaje cytologii: cytologię tradycyjną i cytologię LBC, która inaczej nazywana jest cytologią jednowarstwową. Przy metodzie tradycyjnej pobrany materiał przenoszony jest bezpośrednio na szkiełko obserwacyjne i utrwalony specjalnym preparatem. Natomiast w metodzie LBC materiał pobrany do badania jest przenoszony do probówki
z płynem konserwującym.  Ocenia się, że ta druga metoda daje większe możliwości diagnostyczne. Lepsza jakość preparatów zmniejsza liczbę obrazów nieprawidłowych i daje wyższy poziom pewności prawidłowości wyników. Można również przy zastosowaniu tej metody wykonać na tym samym materiale dodatkowe badania w kierunku np. wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV) czy wirusów opryszczki (HSV). Niezależnie jednak od metody pobrania materiału badawczego  zrobienie tego badania daje szansę wczesnego wykrycia zmian chorobowych i podjęcia leczenia.

Wyniki cytologii opisywane są wg dwóch sposobów. Nowsza metoda to ocena Bethesda. Jest to opisowa metoda, w której określa się czy obraz komórek jest prawidłowy, czy występują  w nim jakieś nieprawidłowości. Jeśli zostaną stwierdzone zmiany , muszą one być dokładnie opisane . Wykorzystywana jest również skala Papanicolau, w której występuje 5 grup wyników. I i II grupa pozwala na rzadsze wykonywanie badań, kolejne powinny nas mobilizować do częstszych badań. Zaleca się jednak wykonywanie cytologii przynajmniej  raz w roku.

Nie możemy jednak same interpretować wyników, tę rolę zostawmy lekarzowi, to on upewni nas o naszym zdrowiu lub wskaże rodzaj leczenia. Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę, że jej zdrowie w dużej mierze zależy od niej samej. Poddawanie się cytologicznym badaniom ginekologicznym i wykonywanie cytologii podnosi skuteczność wykrywania zagrożeń i to we wczesnym stadium choroby, co w znacznym stopniu decyduje o możliwości uratowania zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *