Co warto wiedzieć artretyzmie?

Nowoczesna medycyna rozwija się coraz szybciej. Z roku na rok do obiegu chodzą nowe preparaty, leki. Coraz lepsze rezultaty osiąga się w leczeniu chorób. Niestety okazuje się, że ten „wyścig” o zdrowie nie ma właściwie końca. Bo co z tego, że udało nam się zatrzymać pewien rodzaj chorób – na które dziś już ludzie nie umierają (przynajmniej w krajach Europy) skoro na ich miejsce pojawiają się coraz to nowsze – często nazywane chorobami cywilizacyjnymi. Na wiele chorób nadal nie znajdujemy leków, wiele jest leczonych w dosłownie „rzeźnicki sposób” przy wyniszczeniu całego organizmu pacjenta – np. chemia stosowana podczas raka. Przy tym wszystkim zapominamy coraz bardziej o naturalnych sposobach, lekach które czekają na nas w naturze.

Wśród wielu chorób których nadal nie potrafimy do końca wyleczyć znajduje się m.in. dna moczanowa. 

co to właściwie jest? 

Nazywana inaczej artretyzmem, podagrą albo skazą moczanową. Jej powodem najczęściej jest odkładanie się kryształów tzw kwasu moczowego  – głównie w stawach, ścięgnach i strukturach około kostnych. Jeśli kwas odkłada się w nerkach (są też takie przypadki) może doprowadzić do trwałego ich uszkodzenia. Konsekwencją podwyższonego stanu kwasu moczowego jest większe ryzyko zachorowań wiążących się z chorobami układu sercowo – naczyniowego – najczęściej zawal mięśnia sercowego.

Przyczyny 

Wśród wielu przyczyn tej choroby doszukać można się na pewno nie jednej związanej ze stylem życia. Mówi się tutaj najczęściej o nieodpowiedniej diecie (jakieś 12 % przypadków jest nią spowodowanych) – nadmierne spożywanie alkoholu, napojów słodzonych, fruktozy, mięsa i owoców morza. Wśród przyczyn wymienić można także operacje chirurgiczne a także urazy fizyczne. Po latach wielu badań odkryto, że dna moczanowa może być także następstwem czynników genetycznych, które odpowiadają  za ok 60% zmienności kwasu moczowego we krwi.

Dna moczanowa powiązana jest nierzadko z występowaniem innych chorób. Nieczęsto wśród nich możemy wymienić np. otyłość brzuszną, nadciśnienie, insulinooporność, nieprawidłowe stężenie lipidów – czytaj więcej. Poza tym stwierdzono, że dna ma swój udział także m.in. przy czerwienicy, zatruciu ołowiem lub niewydolności nerek.

Objawy i leczenie

Wśród najczęściej spotykanych i występujących objawów dny moczanowej wyróżnić trzeba: obrzęk stawu, silny, nagły ból stawów a także gorączka i ograniczenie ruchowe danego stawu.

W kwestii leczenia.

Początkowo oczywiście trzeba dążyć do złagodzenia objawów ostrych ataków bólowych. Szczególnie wskazane jest przykładanie woreczków z lodem w bolące miejsca – nawet kilka razy dziennie po 20-30 minut. Naturalnie taka osoba powinna też zażywać różne leki na obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Jeżeli ataki są ostre to wskazane jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kolchicyny oraz sterydów. Obniżenie poziomu kwasów moczowych we krwi może pomóc na tyle, że choroba zostanie wyleczona – jednak nie osiągniemy tego jeżeli nie zajmiemy się leczeniem pozostałych zwykle występujących przy dnie moczanowej chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *