USG tarczycy – jakie choroby pozwala wykryć?

Tarczyca jest gruczołem endokrynnym zlokalizowanym na przedniej części szyi. Odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka odpowiadając między innymi za zachowanie bilansu energetycznego czy termogenezę.

Wszelkie nieprawidłowości w jej obrębie mają negatywny wpływ na pracę całego organizmu. Ważne jest zatem, aby w przypadku wystąpienia niepokojących objawów bądź nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych udać się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne, w tym badanie ultrasonograficzne tarczycy.

USG tarczycy – wskazania do wykonania badania

Badanie ultrasonograficzne tarczycy wykonywane jest w przypadku wystąpienia rozmaitych patologii bądź ich podejrzenia. Najczęściej zleca się je jako badanie uzupełniające w przypadku nieprawidłowych wyników TSH, fT3, fT4, przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Wśród wskazań do wykonania USG tarczycy należy zaliczyć również:

  • występowanie chorób tarczycy w rodzinie pacjenta;
  • konieczność zdiagnozowania stanów zapalnych tarczycy;
  • badania kontrolne osób ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy;
  • podejrzenie torbieli lub guzków;
  • podejrzenie procesu rozrostowego w obrębie narządu;
  • niepokojący wynik badania palpacyjnego.

Jakie choroby można wykryć za pomocą USG tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy, wraz z badaniami laboratoryjnymi, stanowi wiarygodne narzędzie do postawienia diagnozy wielu chorób endokrynologicznych. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • wole guzkowe;
  • torbiele;
  • zapalenia tarczycy, w tym chorobę Hashimoto;
  • potencjalne zmiany nowotworowe.

Przebieg badania ultrasonograficznego tarczycy

USG tarczycy jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych przez endokrynologów w diagnostyce chorób tarczycy i monitorowania postępu leczenia choroby. Pozwala na szybką i dokładną ocenę lokalizacji gruczołu, jego wielkości, budowy oraz innych cech anatomicznych. Poprawnie wykonany zabieg umożliwia wykrycie nawet niewielkich zmian oraz ocenę ich charakteru, echogeniczności, umiejscowienia. USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym, dzięki czemu może być stosowane także u najmłodszych dzieci oraz u kobiet w ciąży.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy wykonywane jest w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na sondę aparatu USG żel sprzęgający i przykłada ją do szyi badanego. Następnie wykonując delikatne ruchy, przesuwa głowicę w różnych płaszczyznach uwidoczniając na monitorze aparatu tarczycę i znajdujące się w pobliżu struktury. Zazwyczaj czas badania nie przekracza kilkunastu minut, a po jego wykonaniu pacjent może powrócić do wykonywania codziennych zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *