Upławy mogą być oznaką wielu chorób kobiecych

Mimo, iż edukacja dotycząca chorób układu rozrodczego jest na coraz lepszym poziomie, to wciąż wiele kobiet bagatelizuje upławy. Nie są one prawidłową wydzieliną z pochwy i niezwykle często oznaczają chorobę.

Obserwacja ciała kluczem do zdrowia

Każdy organizm podczas choroby wykazuje jej oznaki w możliwy do zauważenia sposób. Upławy są czesto pierwszym sygnałem informującym o przebiegu jakiejś dolegliwości dotyczącej okolic intymnych. Często dopiero później pojawiają się inne dokuczliwe objawy. Dlatego tak istotne jest, aby każda kobieta obserwowała zarówno swoj cykl, jak i plamienia. Gdy tylko będą one miały podejrzaną ko systencje, czy nietypowy zapach, należy udać się do lekarza. Im szybciej zdiagnozuje się chorobę, tym łatwiejsze bedzie jej leczenie. Ponadto istnieje wysokie prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia oraz uniknięcia powikłań. Upławy mogą świadczyć między innymi o:

  • Stanach zapalnych
  • Infekcjach wirusowych oraz grzybiczych
  • Chlamydi
  • Rzęsistku pochowym
  • Nowotworze

Jak odróżnić upławy od prawidłowej wydzieliny pochwy?

Prawidłowy śluz pochwowy jest inny w zależności od momentu cyklu. Na jego początku jest przezroczysty i lepki, w drugiej połowie cyklu może być zółtawy, następnie przed miesiączką staje się białawy i ma mniej gładką konsystencję. Upławy zawsze charakteryzują się nieprzyjemnym i nietypowym zapachem. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do lekarza, który z pewnością trafnie określi czy wydzielina odbiega od normy.

Co mogą oznaczać konkretne rodzaje upławów?

Obserwując konkretny rodzaj upławów można na już wstępie domyślić się choroby. Ponadto ważne jest aby zapamiętać, bądź zapisać wszelkie zmiany dotyczące śluzu. Może to być niezwykle istotne przy ustalaniu diagnozy przez lekarza.

Obfite o szarym kolorze

Mogą oznaczać tak zwaną waginozę. Jest to bakteryjne zapalenie pochwy. Zwrócić uwagę powinny sytuacje, w których ilość takiego śluzu jest zwiększona, np. po stosunku. Przy takich upławach należy odwiedzić ginekologa – konieczne jest bowiem leczenie.

Ropne o konsystencji śluzu

Taki rodzaj upławów zazwyczaj świadczy o chlamydiozie. Jest to choroba weneryczna, która przez lata może przebiegać bezobjawowo, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo ważne jest, aby wykonać odpowiednie badania, gdy tylko pojawią się podejrzenia tej choroby. Nieleczona może prowadzić do wielu przykrych powikłań. Między innymi są to:

  • zapalenie cewki moczowej
  • nadżerka
  • zapalenia okołowątrobowe – czytaj więcej
  • bezpłodność

Brązowe

Ten rodzaj upławów jest mylący. Bowiem brązowa wydzielina pojawia się u zdrowych kobiet w kilku sytuacjach: przy przyjmowaniu pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych, podczas owulacji, tuż przed miesiączką, czy podczas implantacji zarodka. Jeśli jednak brązowym upławom towarzyszą inne objawy, takie jak: swędzenie, bóle jajników, czy podbrzusza, pieczenie to należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Takie upławy mogą oznaczać wiele groźnych chorób. Między innymi są to: mięśniak, rak szyjki macicy, nadżerkę. Warto odbyć wizytę u ginekologa i opowiedzieć mu o takich upławach nawet jeśli nie występują razem z innymi dolegliwościami. Lekarz może zdecydować się na wykonanie dodatkowych badań.

Żółte i pieniste

Zazwyczaj oznaczają one infekcje, albo stany zapalne. Rzadziej są powodem nadżerki, czy raka macicy. Jeśli jednak ginekolog nie stwierdzi stanu zapalnego, bądź infekcji, warto wykonać badania w kierunku tych poważniejszych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *