Szkarlatyna – objawy i leczenie

Szkarlatyna (inaczej płonica) jest chorobą dotykającą w głównej mierze dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Powodowana jest poprzez kontakt z bakteriami paciorkowca (grupy A), które będąc w nosie/gardle mogą się przemieścić z krwią do innych narządów wewnętrznych zakażając je. Paciorkowiec wydziela jad, przez który widoczne są objawy toksyczne. Szkarlatyna po dość długim czasie jej występowania może spowodować zaburzenia immunologiczne w organizmie. Przenosi się drogą kropelkową. Potrzebny jest do tego bezpośredni kontakt z chorą na szkarlatynę osobą lub jej rzeczami, ewentualnie z człowiekiem mającym anginę.

Objawy

Szkarlatyna jest chorobą, w której objawy pojawiają się stopniowo. Można podzielić je na kilka etapów.

  • 48-96 godzin od zarażenia występuje dość wysoka gorączka, ból głowy i gardła, problemy z przełykaniem i nudności, język pokryty jest białym nalotem.
  • 144-168 godzin pojawia się bardzo dużo malutkich w dość bliskiej odległości od siebie czerwonych, szorstkich i małych kropek najpierw na klatce piersiowej potem na pachwinach i na końcu na twarzy (bez ust i nosa). Na języku pojawiają się lśniące, czerwone plamki.
    W następnych dwóch tygodniach skóra dłoni, stóp i tułowia ulega złuszczeniu.
  • Powiększone i bolące węzły chłonne szyi i pachwin przez cały okres szkarlatyny.
  • W czasie ostrej szkarlatyny układ krążenia pracuje nieprawidłowo, wątroba i śledziona powiększają się i dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego. Możliwe jest też występowanie groźnych zmian w gardle wliczając w to martwicę tkanej dna jamy ustnej.

Leczenie

Po zdiagnozowaniu szkarlatyny podawane są antybiotyki. Ich podstawowy składnik stanowi penicylina. Cały okres leczenia trwa 10 dni i nie powinien zostać przerwany nawet jeśli objawy ustąpią po kilku dniach. To jak przebiega szkarlatyna powinno być medycznie kontrolowanie w celu uniknięcia powikłań (np. zapalenie mięśnia sercowego/ucha środkowego) spowodowanych niecałkowitym wyleczeniem szkarlatyny. Dzieci powinny być pod stałą opieką dorosłych i zażywać dużo płynów. Czasami, gdy występuje bardzo silny ból gardła, pokarmy powinny być przyjmowane w postaci płynnej.

Szkarlatyna jest chorobą, na którą można zachorować nawet kilka razy. Powodem nawrotu choroby po jej uprzednim wyleczeniu może być kontakt z osobą noszącą bakterię paciorkowca lub nieodpowiednie leki zastosowane przy poprzedniej terapii. Szkarlatyna w pierwszych dniach występowania może być błędnie zdiagnozowana przez lekarza jako angina. Jednakże objawem tej choroby może też być wyłącznie wysypka (szkarlatyna przyranna), którą człowiek zaraził się przez naruszoną strukturę skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *