Szkarlatyna (inaczej płonica) jest chorobą dotykającą w głównej mierze dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Powodowana jest poprzez kontakt z bakteriami paciorkowca (grupy A), które będąc w nosie/gardle mogą się przemieścić z krwią do innych narządów wewnętrznych zakażając je. Paciorkowiec wydziela jad, przez który widoczne są objawy toksyczne. Szkarlatyna po dość długim czasie jej występowania może spowodować zaburzenia immunologiczne w organizmie. Przenosi się drogą kropelkową. Potrzebny jest do tego bezpośredni kontakt z chorą na szkarlatynę osobą lub jej rzeczami, ewentualnie z człowiekiem mającym anginę.
Objawy
Szkarlatyna jest chorobą, w której objawy pojawiają się stopniowo. Można podzielić je na kilka etapów.
- 48-96 godzin od zarażenia występuje dość wysoka gorączka, ból głowy i gardła, problemy z przełykaniem i nudności, język pokryty jest białym nalotem.
- 144-168 godzin pojawia się bardzo dużo malutkich w dość bliskiej odległości od siebie czerwonych, szorstkich i małych kropek najpierw na klatce piersiowej potem na pachwinach i na końcu na twarzy (bez ust i nosa). Na języku pojawiają się lśniące, czerwone plamki.
W następnych dwóch tygodniach skóra dłoni, stóp i tułowia ulega złuszczeniu. - Powiększone i bolące węzły chłonne szyi i pachwin przez cały okres szkarlatyny.
- W czasie ostrej szkarlatyny układ krążenia pracuje nieprawidłowo, wątroba i śledziona powiększają się i dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego. Możliwe jest też występowanie groźnych zmian w gardle wliczając w to martwicę tkanej dna jamy ustnej.
Leczenie
Po zdiagnozowaniu szkarlatyny podawane są antybiotyki. Ich podstawowy składnik stanowi penicylina. Cały okres leczenia trwa 10 dni i nie powinien zostać przerwany nawet jeśli objawy ustąpią po kilku dniach. To jak przebiega szkarlatyna powinno być medycznie kontrolowanie w celu uniknięcia powikłań (np. zapalenie mięśnia sercowego/ucha środkowego) spowodowanych niecałkowitym wyleczeniem szkarlatyny. Dzieci powinny być pod stałą opieką dorosłych i zażywać dużo płynów. Czasami, gdy występuje bardzo silny ból gardła, pokarmy powinny być przyjmowane w postaci płynnej.
Szkarlatyna jest chorobą, na którą można zachorować nawet kilka razy. Powodem nawrotu choroby po jej uprzednim wyleczeniu może być kontakt z osobą noszącą bakterię paciorkowca lub nieodpowiednie leki zastosowane przy poprzedniej terapii. Szkarlatyna w pierwszych dniach występowania może być błędnie zdiagnozowana przez lekarza jako angina. Jednakże objawem tej choroby może też być wyłącznie wysypka (szkarlatyna przyranna), którą człowiek zaraził się przez naruszoną strukturę skóry.