Rola lekarza onkologa

Termin onkologia oznacza dział nauki, która zajmuje się nowotworami, słowo „onko” oznacza masę, lub guz.  Każda z komórek ciała ma ściśle regulowany system, który kontroluje ich wzrost, dojrzałość, reprodukcję i ostatecznie śmierć. Rak zaczyna się, gdy komórki w części ciała zaczynają wymykać się spod kontroli. Istnieje wiele rodzajów raka, ale wszystkie zaczynają się z powodu niekontrolowanego wzrostu nieprawidłowych komórek.

Leczeniem tych ciężkich przypadków medycznych zajmuje się lekarz onkolog, który prowadzi pacjenta od pierwszej wizyty w gabinecie do zakończenia leczenia. Większość pacjentów potrzebuje wskazania szpitala lub poradni onkologicznej gdzie mogą uzyskać pomoc i być zdiagnozowanym przez lekarza onkologa.

Rola lekarza onkologa

Lekarze, którzy praktykują onkologię, pomagają w rozpoznaniu raka, w ocenie stopnia zaawansowania nowotworu i oceniają jego agresywną naturę. Najważniejszym narzędziem diagnostycznym pozostaje historia kliniczna pacjenta. Typowe objawy wskazujące na nowotwór to zmęczenie, utrata masy ciała, niewyjaśniona niedokrwistość, gorączka nieznanego pochodzenia itp.

Lekarz onkolog ma do dyspozycji narzędzia diagnostyczne, takie jak biopsja lub usuwanie fragmentów tkanki nowotworowej i badanie jej pod mikroskopem. Inne narzędzia diagnostyczne obejmują endoskopię przewodu pokarmowego, badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, ultrasonografię i inne techniki radiologiczne. Podstawowym badaniem, jakie zleca lekarz onkolog są badania krwi dla markerów nowotworowych ich wzrost może wskazywać na raka.

Współpraca lekarza onkologa z innymi specjalistami

W oparciu o stopień i stadium raka, lekarz onkolog pomaga zaplanować terapię odpowiednią dla każdego z pacjentów. Może to być chirurgia, chemioterapia, radioterapia i inne sposoby leczenia. Leczenie raka może również obejmować innych specjalistów. Dotyczy to chirurga, onkologa radioterapeutycznego lub radioterapeuty itd. Cała terapia przeciwnowotworowa jest jednak koordynowana przez onkologów.

Po zakończeniu wstępnej terapii lekarz onkolog jest odpowiedzialny za obserwację pacjenta w celu wykrycia nawrotu i remisji. To pierwsze oznacza nawrót lub powrót nowotworu podczas remisji oznacza pozostawanie bez raka. Jest on również odpowiedzialny za opiekę paliatywną lub objawową u pacjentów z terminalnymi nowotworami złośliwymi. Ta i inne kwestie związane z wyborem leczenia mają kilka problemów etycznych, w tym autonomię pacjenta i wybór, któremu musi sprostać lekarz onkolog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *