Problem z nietrzymaniem moczu u mężczyzn

Obecni dwudziesto- i trzydziestolatkowie raczej nie zastanawiają się nad tym, z jakimi schorzeniami przyjdzie im zmagać się za kilka lub kilkanaście lat. Bo i kto by się tym przejmował na zapas? Mało który mężczyzna chce myśleć o tym, że kiedyś i u niego może pojawić się problem z nietrzymaniem moczu. Przecież to dotyczy tylko kobiet! Otóż, nic bardziej mylnego. To, jakie życie prowadzi mężczyzna tu i teraz, może mieć wpływ na to, czy za jakiś czas pojawi się u niego krepująca dolegliwość, jaką jest NTM.

Kiedy pojawia się problem nietrzymania moczu u mężczyzn?

Prawdą jest, że częściej z problemem nietrzymania moczu borykają się kobiety, ale panów NTM także dotyczy. Zwykle musi dojść do kompilacji kilku czynników. Statystyki pokazują, że problem nietrzymania moczu u mężczyzn często pojawia się po 40. roku życia. Z biegiem czasu może eskalować, choć są sposoby, by z tym walczyć.

Dlaczego wiek ma znaczenie? Nie chodzi tylko o mniejszą elastyczność mięśni. U mężczyzn może dojść do przerostu gruczołu krokowego. Dzieje się tak, bo z wiekiem spada produkcja testosteronu, co jest naturalnym następstwem starzenia się organizmu. Prostata, która ten hormon produkuje, powiększa się, uciskając tym samym na cewkę moczową.

Inną przyczyną poniekąd jest brak aktywności fizycznej. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Również w kwestii zdolności do utrzymania moczu. Siedząca praca, do tego brak aktywności po pracy, wpływa źle nie tylko na układ moczowy, ale na zdrowie w ogóle. Warto więc zacząć się ruszać – choćby wychodząc na spacer z psem.

Problem nietrzymania moczu może pojawiać się wówczas, gdy doprowadzimy do otyłości, a nasza dieta obfituje w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone. Do tego dochodzą używki takie jak alkohol i papierosy oraz kofeina spożywana w nadmiarze. Połączenie tych wszystkich czynników może w znacznym stopniu przyczyniać się do wystąpienia inkontynencji w niedalekiej przyszłości.

Jak zwalczać nietrzymanie moczu?

Już przy pierwszych objawach należy wybrać się do lekarza. Dobranie odpowiedniej terapii może przywrócić pełną sprawność w tej materii. Warto także zmienić tryb życia na zdrowszy, rezygnując ze wszystkich wyżej wymienionych używek i dbając o prawidłową masę ciała.

Ponadto problem z nietrzymaniem moczu można zmniejszać poprzez wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Są to bardzo łatwe ćwiczenia, które można wykonać zawsze i wszędzie. Regularne naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy może stosunkowo szybko przynieść pożądane efekty.

Zanim jednak metody walki z inkontynencją przyniosą skutek, należy zapewnić sobie maksimum komfortu. Nie ma powodu, żeby wycofywać się z życia towarzyskiego i ulubionych aktywności. Swoją rolę spełnią specjalne artykuły higieniczne stworzone właśnie z myślą o osobach cierpiących na NTM. Są to między innymi specjalne wkładki, a także majtki chłonne, pieluchomajtki i pampersy. Bezpłatne próbki produktów TENA można zamówić pod tym adresem: https://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *