Poznaj znakomitą mieszankę ziół!

Żyjemy w czasach gdzie powszechnie używane są wszelkiego rodzaju lekarstwa. Medycyna konwencjonalna jest czymś naturalnym i powszechnym – przynajmniej dla większości mieszkańców planety. Do wyrobku lekarstw wykorzystywane są związki chemiczne – nad którymi pracuje się w laboratoriach. Ograniczyliśmy jako cywilizacja, społeczeństwo występowanie niektórych chorób. Pojawiły się jednak kolejne. Nazywane często chorobami cywilizacyjnymi. Niestety coraz częściej rozwój nowoczesnej medycyny sprawia, że wypierana jest ta naturalna (o zgrozo nazywana niekonwencjonalną), medycyna pól i lasów, medycyna naszych przodków – ziołolecznictwo.

Zapomniane dzieje

Historia ziołolecznictwa jest bardzo stara i sięga nawet tysiącleci zmagań z życiem naszych przodków. Rośliny lecznicze były stosowane od dawien dawna w najróżniejszych zakątkach świata – zresztą do dzisiaj są. Jeszcze 100 lat temu było ono bardzo popularne. Wśród ziół o których mowa jedną z mieszanek zasługujących na szczególną uwagę są tzw zioła szwedzkie. Jak sama nazwa wskazuje pochodzą ze Skandynawii. Wedle różnych przekazów (nie zawsze są to potwierdzone źródła) ich pomysłodawcą i propagatorem był XVII wieczny lekarz szwedzki Claus Samst – który notabene miał dożyć 104 lat. Co jak na ówczesne czasy było raczej ewenementem.

 Co to w ogóle jest?

Mieszanka ziół szwedzkich składa się z następujących składników – szafran, aloes, manna, arcydzięgiel, senes, rabarbar, mirra, kurkuma, teriak, dziewięćsił i kamfora. Oczywiście zanim sięgniemy po zioła należy się zapoznać szczegółowo z instrukcją ich stosowania. Już nie wspominając o tym, że warto poświęcić trochę czasu i wyszukać najlepszą ofertę w internecie, albo składniki do ich kompozycji. Jest tego naprawdę wiele i często niektóre sklepy sprzedają podróbki, albo niekompletne mieszanki.

Na co stosować?

Ziół szwedzkich możemy używać zewnętrznie, jak i wewnętrznie – myslowianki.pl/ziola-szwedzkie-wlasciwosci-zastosowanie. W przypadku tej pierwszej metody warto pamiętać żeby przedtem natłuścić skórę. Dopiero potem za pomocą wacika nasączonego płynem z nalewki nanosimy ekstrakt z ziół szwedzkich. Polecane są szczególnie przy bólach reumatycznych, stawowych i mięśniowych. Warto pamiętać o ich zastosowaniu w przypadku migrenowych bólów głowy. Idealnie nadają się także w przypadku kiedy chcemy zlikwidować blizny, trądzik młodzieńczy, albo wypryski. Taka kuracja trwa na pewno dłużej, ale przynosi świetne efekty. Poza tym warto stosować mieszanki ziół szwedzkich w przypadkach odmrożeń I stopnia, krwiaków, hemoroidów i trudno gojących się ran – to wszystko leczy się za pomocą kuracji zewnętrznych.

Kuracje wewnętrzne? oczywiście! trzeba tylko pamiętać, że nalewka zawsze powinna być odpowiednio rozcieńczana w wodzie. Sprawdzają się idealnie przy niestrawności, wzdęciach, braku łaknienia, walce z przeziębieniem, wszelkiego rodzaju bólach (m.in. gardła lub ucha). W przypadkach występowania kataru zaleca się wdychanie oparów ziół szwedzkich z nasączonej nimi ściereczki albo wacika.  Przy tym wszystkich trzeba zachować ostrożność. Nalewki robione są na bazie alkoholi i osoby z niedrożnymi jelitami, niewydolnością nerek i uszkodzoną wątrobą koniecznie muszą skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *