Plamy starcze – w jaki sposób możesz skutecznie się ich pozbyć?

Przebarwienia to nieestetyczny problem, który w wielu przypadkach dość trudno przykryć makijażem. Co więcej, plamy dodają lat, a niekiedy są też źródłem poważnych kompleksów. Jak sobie z nimi poradzić? Jak wygląda usuwanie przebarwień?

Plamy starcze i przebarwienia stanowią defekt estetyczny, ale również sprawiają, że dana osoba wygląda na starszą. O ile w przypadku twarzy możliwe jest nieznaczne przykrycie ich makijażem, tak w przypadku dłoni, rąk czy pleców sprawa jest bardziej skomplikowana. Jak się pozbyć problematycznych przebarwień?

Jak powstają przebarwienia?

Plamy starcze, nazywane również wątrobowymi, to ciemnobrązowe przebarwienia, które powstają na twarzy lub ciele i są efektem miejscowego nagromadzenia się melaniny.

Melanina to barwnik, który wydzielany jest przez melanocyty (komórki pigmentowe) w procesie melanogenezy i odpowiada za kolor skóry. Jak powstają zmiany na twarzy i ciele? W wyniku zaburzenia procesu wytwarzania melaniny. Aby jednak doszło do nieprawidłowości, potrzebne jest oddziaływanie jednego lub kilku czynników. Chodzi tutaj m.in. o promieniowanie słoneczne, zaburzoną pracę hormonów, zioła zwiększające wrażliwość na światło (dziurawiec) czy niektóre leki, takie jak NLPZ, antykoncepcja, antybiotyki czy preparaty moczopędne. W ich przypadku może dojść do zaburzenia procesu wytwarzania melaniny i jej nieprawidłowego, miejscowego nagromadzenia, czego efektem są nierównomierne, brązowe plamy.

Jak skutecznie pozbyć się przebarwień?

Na wstępie warto wyjaśnić, że nie ma jednej skutecznej terapii, która zawsze pozwala pozbyć się przebarwień. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zabiegi, dlatego kluczem do powodzenia kuracji jest dostosowanie zabiegu do potrzeb danego pacjenta. Dzięki dopasowaniu metody uzyskasz zadowalające efekty, a przebarwienia znikną lub zostaną wyraźnie zredukowane.

Jeśli chodzi o konkretne metody leczenia przebarwień, prym wiedzie laseroterapia. Na czym ona polega? Wiązka światła pochłaniana jest przez nagromadzoną melaninę, podgrzewa komórki, a następnie, w wyniku działania wysokiej temperatury, dochodzi do ich zniszczenia i tym samym wyraźnego rozjaśnienia skóry. Natomiast do najefektywniejszych urządzeń, jakie wykorzystywane są przy redukcji przebarwień, zalicza się: DYE VL, Revlite Q-Switch, Palomar Icon – Max G, Alma Harmony XL PRO czy Picosure.

Jak usunąć plamy soczewicowate?

Wśród przebarwień wyróżnia się również plamy soczewicowate. Niekiedy są łudząco podobne do melanocytowych, jednak w przeciwieństwie do nich nie zawsze są związane z nadmierną ekspozycją na słońce i mogą charakter wrodzony. Co więcej, mogą pojawiać się w każdym wieku.

Schemat powstawania jest jednak wspólny dla obu typów przebarwień, tzn. pojawiają się one w wyniku miejscowego nagromadzenia komórek melaniny. W przypadku plam soczewicowatych polecana jest nie tylko laseroterapia, ale również krioterapia. Ta ostatnia może być też skuteczna na brodawki łojotokowe.

Usuwanie przebarwień – efekty

Usuwanie przebarwień to proces, który u każdego będzie wymagał czasu. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także intensywności, wielkości czy rodzaju zmiany. W celu uzyskania zadowalających efektów wykonuje się od jednego do kilku sesji. Jeżeli natomiast chodzi o czas, zabieg może trwać od kilku do pół godziny.

Bardzo ważną kwestią jest również okres, w którym powinno się wykonywać zabiegi. Najlepiej przeprowadzać je w miesiącach, w których na dworze nie występuje zbyt duże nasłonecznienie; sesję warto zatem zaplanować np. na okres jesienno-zimowy. Niezwykle istotna jest też profilaktyka; aby uniknąć powstawania nowych lub ciemnienia już istniejących przebarwień, warto dbać o właściwą ochronę przeciwsłoneczną, a także unikać okresów dużego nasłonecznienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *