Paletki do ping ponga – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Ping pong – zwany także tenisem stołowym – jest bardzo popularną dyscypliną sportową, która powstała w Anglii, w latach 80-tych XIX wieku. Rozgrywka odbywa się na specjalnym stole z niską siatką dzielącą go na dwie części oraz polega na odbijaniu piłeczki między dwoma zawodnikami. Najważniejszym sprzętem potrzebnym do uprawiania tenisa stołowego są paletki, zwane także rakietkami. Jeśli zamierzasz zacząć zajmować się tą dyscypliną sportu, z pewnością szukasz odpowiednich rakietek. Co warto o nich wiedzieć? Jak je wybrać?

Jakość

Otóż rynek akcesoriów sportowych jest bogaty w różne oferty dotyczące paletek do ping ponga. Rzecz jasna istnieją produkty przeróżnej jakości – od takich, które nadających się jedynie do zabawy, po takie, które przeznaczone są dla profesjonalistów. Jakość rakietek do tenisa stołowego z reguły oznacza się za pomocą 'gwiazdek' w zakresie od jednego do pięciu lub od jednego do dziesięciu. Oczywiście niektórzy producenci przyjmują inny system oceny swoich produktów, niemniej jednak z reguły jest to bardzo intuicyjny dla potencjalnego klienta.

Współczynnik jakości paletek z reguły odnosi się do materiałów z jakich wykonana jest zewnętrzna gumowa okleina oraz do wytrzymałości produktu.

Parametry paletek

Generalnie rzecz ujmując wyróżnia się trzy podstawowe parametry paletek do ping ponga. Chodzi tu o:

  • rotację
  • szybkość
  • kontrolę

Rotacja jest parametrem rakietek do tenisa stołowego, który jest najmniej uzależniony od pozostałych; z tego z resztą względu postawiliśmy go na pierwszym miejscu. Dzięki wysokiej rotacji paletki, umiejętny gracz może podkręcać piłeczkę w dowolny sposób. Oczywiście gumy ulegają zużyciu, dlatego dobrze jest postawić na trwałą rakietkę, której rotacja będzie utrzymywać się przez wiele lat.

Pozostałe dwa parametry rakietek – czyli szybkość i kontrola – są od siebie bardzo mocno uzależnione. Okazuje się, że niestety nie można posiadać ich obydwu jednocześnie w jednej paletce do ping ponga. Z zasady im większa jest kontrola, tym mniejsza jest szybkość rakietki. Proporcja ta działa rzecz jasna także w drugą stronę. Szybkość rakietki do tenisa stołowego pozwala na nadanie piłeczce dużej prędkości, a kontrola pomaga graczowi w lepszym panowaniu nad posyłanymi w stronę przeciwnika zagraniami.

Poziom rotacji, szybkości oraz kontroli danej paletki jest uzależniony od jakości zastosowanych gum. Producent zawsze szczegółowo informuje potencjalnego klienta o tym, jakich materiałów użył do stworzenia konkretnego modelu rakietki do ping ponga.

Warto wspomnieć w tym miejscu także o tym, że paletka do tenisa stołowego po dwóch stronach posiada dwie różne gumy. Jedna z nich – z reguły czarna – generalnie służy do zagrań szybkich, a druga – zazwyczaj czerwona – używana jest to precyzyjnych zagrywek. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że w czasie rozgrywki gracze raczej nie mają czasu na zmienianie stron rakietki, w związku z czym z reguły posługują się oni jedną z nich.

Jesteś gotowy do gry!

Pamiętaj jednak, że paletka do ping ponga jest sprzętem, do którego bardzo łatwo jest się przyzwyczaić. W związku z tym każdorazowa zmiana używanej rakietki będzie miała bardzo negatywny wpływ na poziom Twojej gry. Dlatego też wydaje się logiczne, żeby od samego początki postawić na profesjonalny sprzęt, który będzie Ci służył przez lata.

Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *