Ozonator – czym jest, czy warto go kupić?

Ozonator to nowoczesne urządzenie, składające się z wielu elementów, które służy do wytwarzania ozonu. Został on wynaleziony już w 1856 roku w Niemczech, jednak od tego czasu znacznie się rozwinął i został wielokrotnie ulepszony. Do produkcji ozonatorów używa się nowoczesnych materiałów najwyższej jakości. W skład sprzętu wchodzi obudowa, przetwornica, lampa ozonująca, wentylator, a także regulator stężenia ozonu.

Jak działa ozonator?

Generator ozonu opiera swoje działanie na wytwarzaniu związków chemicznych, dzięki wykorzystaniu wysokiego napięcia, które zostaje przyłożone do walców współosiowych przetwornicy. Cały proces produkcji ozonu, przebiega w trzech fazach:

 1. wyładowanie – polega ona na wyładowaniu energetycznym, w wyniku którego dochodzi do rozpadnięcia się poszczególnych cząsteczek tlenu na tlen atomowy,
 2. redukcja – czyli tworzenie ozonu, dzięki zderzeniu tlenu atomowego, który powstał na skutego rozpadu tlenu z tlenem cząsteczkowym,
 3. równoważenie energetyczne reakcji egzotermicznej – polega ona na zdarzaniu cząsteczek ozonu z niereaktywnymi atomami, dzięki czemu nadmiar energii zostaje oddany.

Można otrzymać ozon na kilka sposobów. To jaką metodę się wybierze, zależy przede wszystkim od tego, na jaką skalę zostaje on produkowany. Jeśli produkcja ozonu ma przebiegać na skalę przemysłową, ozon pozyskuje się dzięki metodzie elektrycznego pola wyładowań cichych, metodą elektrochemiczną lub radiacyjno – chemiczną. Z kolei ozonatory, które są przeznaczone do użytku domowego, w swojej pracy wykorzystują wyładowanie elektryczne.

Do czego jest potrzebny ozonator?

Posiadanie ozonatora i korzystanie z niego przynosi wiele korzyści dla użytkowników. Przede wszystkim ozon ma bardzo duże działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Posiadanie ozonatora, jest szczególnie pożądane jeśli w domu mieszka alergik lub osoba, która ma bardzo niską odporność. W przemyśle, urządzenie to pozwala na działanie zgodnie z wymogami sanepidu.

Ozonator można wykorzystywać między innymi do:

 • usuwania bakterii, grzybów i wirusów, które są szkodliwe dla zdrowia,
 • pozbywania się przykrych zapachów np. papierosów i stęchlizny,
 • oczyszczania wody pitnej, z nadmiaru chloru i innych, szkodliwych związków,
 • oczyszczania mięsa i innych produktów spożywczych,
 • dezynfekcji różnych powierzchni użytkowych,
 • oczyszczania pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta,
 • dezynfekcji linii produkcyjnych,
 • produkcji lodu dla przetwórstwa rybnego itp.

Można więc powiedzieć, że ozonator ma bardzo szerokie spektrum zastosowań, a jego działanie jest wysoce skuteczne.

Warto podkreślić, że istnieją dwa rodzaje ozonatorów: ozonatory przedmuchowe oraz nadciśnieniowe. Te pierwsze pozyskują ozon z powietrza atmosferycznego. Najczęściej można je spotkać w domu. Z kolei generatory ozony nadciśnieniowe w swojej pracy wykorzystują gaz, który należy im podać. Wykorzystać je można w różnych gałęziach przemysłu, usług oraz rolnictwa, ponieważ ich działanie jest silniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *