Objawy i sposoby na walkę z chrapaniem

Co trzeci Polak ma problem z chrapaniem i wiele osób bagatelizuje ten problem, być może również dlatego, że jest taki powszechny. Chrapanie to zaburzenie oddechu powstające przez utrudniony przepływ powietrza w gardle. Nie jest to zatem tylko uciążliwa przypadłość, która nie daje spać bliskim. Jednak zignorowanie chrapania może skutkować bezdechem sennym, który z kolei doprowadza niejednokrotnie do śmierci. 

Objawy towarzyszące chrapaniu

Zdarza się, że chrapanie to nie tylko nocna przypadłość, a towarzyszą mu następujące objawy obniżające jakość życia:

  • zmęczenie,
  • zwiększona senność,
  • zaburzona koncentracja,
  • problemy z pamięcią.

Jeśli poza chrapaniem występują powyższe dolegliwości, jest to wskazanie do wizyty u lekarza, który może stwierdzić lub wykluczyć zespół bezdechu sennego. Jednak zanim zostaną przeprowadzone badania, należy postępować doraźnie, czyli wybudzać osobę chrapiącą ze snu, aby nie przebywała w głebokiej fazie snu, podczas której chrapanie jest najmocniejsze. 

Biologia chrapania

Za chrapanie odpowiadają wiotkie części w gardle, jakimi są podniebienie miękkie oraz języczek zlokalizowany na podniebieniu miękkim (tylny brzeg). Podczas snu mięśnie gardła oraz podniebienia ulegają zwiotczeniu, a cześć gardła zwęża się. Wtedy powietrze, w normalnych warunkach i bez przeszkód przedostające się do płuc, musi przeciskać się i wprawiać w drgania te fragmenty gardła. Chrapanie jest właśnie wspomnianymi drganiami.

Co ciekawe, chrapanie dotyczy niemalże każdego, choć nikt nie chrapie tak samo i z tej samej przyczyny. Głównym objawem chrapania są charakterystyczne dźwięki, które często przeszkadzają otoczeniu. Chrapanie oraz bezdech senny prowadzi do obniżonej saturacji – braku dotlenienia tkanek, niewyspania oraz zmęczenia i senności. Warto dodać, że bezdech senny ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do zapadnięcia podniebienia miękkiego, co blokuje górne drogi oddechowe.

Przyczyny chrapania

Czynniki powodujące chrapanie to:

  • przerost podniebiennych i gardłowych migdałków (utrudnia rotację powietrza w górnych drogach oddechowych),
  • niedrożny nos (spowodowany polipami, krzywą przegrodą nosową, przeziębieniem, alergią),
  • wydłużony języczek lub podniebienie miękkie (zawężają przepływ powietrza w nosie do gardła).

Badania związane z chrapaniem

Laryngolog podczas konsultacji związanej z chrapaniem może zlecić takie badania jak:

  • tomografię komputerową głowy i szyi,
  • endoskopowe badanie górnych dróg oddechowych (wykonywane za pomocą wziernika),
  • endoskopowe badanie gardła (pacjent jest wprowadzony w stan snu farmakologicznego).

Leczenie chrapania

Jeśli chrapanie wynika z przyczyn anatomicznych, które mogą zostać usunięte chirurgicznie – wtedy problem zostaje rozwiązany. Są to zazwyczaj proste zabiegi wykonywane nawet w ciągu jednodniowego pobytu w szpitalu (np. korekta krzywej przegrody nosa, wycięcie migdałków, usunięcie polipów, zmniejszenie podniebienia, czy nawet języka). Z chrapaniem można walczyć także sposobami naturalnymi, dzięki użyciu ziół i tabletek dostępnych w aptece. Po więcej szczegółów, w jaki sposób zwalczyć tę męczącą dolegliwość, warto zajrzeć na sposobynachrapanie.pl.

Jeśli jednak chrapaniu towarzyszą niebezpieczne bezdechy senne, stosuje się bardziej zaawansowane metody leczenia, do których zaliczają się np. zmniejszenie masy podniebienia czy języka. Innym sposobem jest zakładanie specjalnych masek tlenowych na noc. Maska, która obejmuje nos u usta, jest połączona przez rurkę do sprężarki wytwarzającej nieustanny strumień powietrza, który ma zwiększone ciśnienie. Wpływa ono na usztywnienie dróg oddechowych i zapobiega zwężeniu. Tego typu aparat to skuteczna proteza, która poprawia jakość snu i bezpieczeństwo, jednak nie wpływa na drożność górnych dróg oddechowych. Inną tego typu protezą jest aparat ortodontyczny również zakładany na czas snu, który zapobiega zapadaniu języka do krtani. To dobra metoda przy chrapaniu małym czy umiarkowanym.

Istnieją też nowoczesne metody takie jak: plastyka UPPP, kolacja, laseroterapia. O danej metodzie decyduje jednak tylko lekarz.

Bywa, że chrapanie można zwalczyć również poprzez zmianę stylu życia – schudnięcie wyszczupli szyję, która z kolei nie będzie tak uciskała na drogi oddechowe. Warto również zrezygnować z picia alkoholu czy też leków nasennych, który sprawia, że mięśnie gardła i języka wiotczeją, a także zaburza działanie w mózgu ośrodka oddechowego. Bardzo istotne jest rzucenie palenia, ponieważ ślina, która zalega w tchawicy i krtani palacza wpływa na chrapanie. Chrapaniu sprzyja również spanie na wznak. Zdecydowanie lepiej i zdrowiej układać się do snu na boku albo brzuchu. Co ciekawe, chrapanie może dotykać także kobiet, które przeszły menopauzę, jest to wynik zaburzeń hormonów. Wówczas zalecana jest terapia hormonalna przy użyciu progesteronu.

Warto dbać o zdrowe oddychanie!

Nieważne, czy chrapanie dotyczy nas czy osoby bliskiej, warto przyjrzeć się temu problemowi i skonsultować objawy z lekarzem. Może to nie tylko poprawić jakość codziennego życia, ale także uchronić od śmierci. Bezdech senny to niebezpieczeństwo, którego nie można bagatelizować. A zdrowe oddychanie podczas snu to gwarancja lepszego samopoczucia w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *