Nowotwór piersi – jak się przed nim uchronić?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Liczba zachorowalności na ten nowotwór wzrasta z każdym rokiem i nierzadko wynika z niezdrowego stylu życia. Znajduje się on na drugiej pozycji pod względem umieralności kobiet w naszym kraju. Wczesne wykrycie nowotworu daje bardzo duże szanse na całkowity powrót do zdrowia, właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka. Nie bez powodu prowadzonych jest tyle akcji społecznych dotyczących mammografii, czyli badania piersi. Zobacz, co możesz zrobić, aby uchronić się przed rakiem piersi.

Rak piersi – czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Ponad połowę przypadków zachorowań odnotowuje się w grupie wiekowej pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Jako czynnik ryzyka określa się wiek powyżej 35 r.ż. Do pozostałych zalicza się: długoletnie przyjmowanie środków hormonalnych, urodzenie dziecka po 30 r.ż., wczesną pierwszą miesiączkę i późne klimakterium. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli występuje u nas przynajmniej jeden bądź nawet kilka z tych czynników to prawdopodobnie zachorujemy na raka, niemniej warto przeprowadzać badania pod tym kątem.

Objawy raka piersi

Każda z kobiet, może wykonać badanie piersi samodzielnie w domu. Wystarczy, że dłonią będzie próbować wyczuć, czy w piersi nie pojawiły się żadne zmiany, a więc czy nie powstały guzki. Nie każdy guz będzie oznaczał nowotwór, jednak to właśnie guz w obrębie gruczołu piersiowego stanowi podstawowy objaw raka piersi. Innym objawem może być zmiana kształtu, a nawet wielości piersi, krwisty wyciek z brodawek i/lub owrzodzenie piersi. Badanie przeprowadzić można również u lekarza. Na wizytę możemy zapisać się chociażby za pośrednictwem strony chirurgia-onkologia.

Profilaktyka – jak zwiększyć swoje szanse na zdrowie?

Każda z kobiet, niezależnie od wieku, powinna zadbać o swoje zdrowie. Statystyki pokazują, że ruch ma bardzo duże znaczenie także w profilaktyce raka piersi. Częsta aktywność fizyczna może zapobiec 10% przypadków zachorowań. Podobnie wygląda kwestia spożywania alkoholu i niezdrowego jedzenia. Dieta odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na żywność ekologiczną, gdyż zawiera ona więcej antyoksydantów, czyli związków wykazujących działanie przeciwnowotworowe. Znajdziemy je m.in. w pomidorach. Zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi może być również spowodowane niedoborem witaminy D. Jej największym źródłem jest słońce, warto więc przebywać na zewnątrz, pod warunkiem, że użyjemy wcześniej filtra UV. Zbyt długie przyjmowanie hormonów także znalazło się na liście przyczyn raka piersi, dlatego lepiej unikać długoletniego zażywania środków antykoncepcyjnych i innych hormonów. Ponadto, warto wiedzieć, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi nawet o 40%/

Profilaktyka jest bardzo ważna, nadal to jednak regularne wykonywanie badań będzie najistotniejsze. Nie należy tego lekceważyć, dlatego badań powinny się wszystkie kobiety po przekroczeniu 25 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *