Nerwica serca – charakterystyka choroby

Nerwica serca jest jedną z odmian nerwicy lękowej. Jest przyczyną występowania zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego i układu krążenia. Choroba ta staje się coraz bardziej popularna w dzisiejszych czasach, a jej leczenie jest bardzo trudne.

Objawy

Objawy nerwicy serca dotyczą zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego i układu krążenia. Jednymi z najczęściej występujących są:

  • ból w klatce piersiowej – Może objawiać się bardzo łagodnie i przypominać jedynie ukłucie, albo może być bardzo silny i sprawiać ogromny dyskomfort. Pojawia się z różną częstotliwością i może utrzymywać się parę godzin, albo w gorszych przypadkach nawet kilka dni.
  • kołatanie serca – Występuje w trakcie nadmiernego denerwowania się, czy stresu. Objawia się nieregularną, często przyspieszoną pracą serca.
  • napady duszności – Oddech jest bardzo płytki, przyspieszony. Osoba chora nie jest w stanie wziąć głębokiego oddechu, albo jest to niezwykle utrudnione. Pojawiają się one z różną częstotliwością, najczęściej przy sytuacjach stresowych.
  • podwyższone ciśnienie – W trakcie trwania ataku ciśnienie się podwyższa, mogą występować zawroty głowy tym wywołane, a w najgorszym wypadku może dojść do omdlenia.
  • obniżone samopoczucie – Charakterystyczne jest również to, że pacjent odczuwa dyskomfort psychiczny. Posiada nieuzasadnione lęki i nie jest w stanie przy tym normalnie funkcjonować.

Przyczyny

Przyczynami występowania nerwicy serca jest nadwrażliwość mięśnia sercowego na bodźce nerwowe. Mogą nimi być stres, czy różnego rodzaju lęki. W momencie, kiedy takich bodźców występuje zbyt dużo i przy tym będą one występować bardzo często, to mięsień stanie się nadwrażliwy na ich występowanie. Każde sytuacje stresowe, czy też nerwowe sprawiają, że serce przestaje funkcjonować prawidłowo. Jego praca zostaje zaburzona. Tak więc zbyt duża częstotliwość występowania takich sytuacji może przyczynić się do zachorowania na nerwicę serca. Oprócz tego przyczyną może być również jednorazowy, jednakże bardzo silny wstrząs psychiczny wywołany jakimś traumatycznym wydarzeniem.

Leczenie

Leczenie nerwicy serca przede wszystkim polega na profilaktyce. Osoba chora powinna do minimum zmniejszyć częstotliwość występowania sytuacji stresowych. Ponadto konieczne jest również znalezienie sposobu na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Dobrze na to wpływa uprawianie sportu, czy znalezienie innej pasji. Ważne jest również codzienne wysypianie się. Osoba cierpiąca na nerwicę serca powinna spać minimum siedem godzin dziennie. W momencie, kiedy występują problemy ze snem, to można przyjmować różnego rodzaj środki nasenne. Oprócz tego pomocna może okazać się również psychoterapia, na której osoba chora będzie w stanie nauczyć się wykonywania treningów relaksujących i radzenia sobie ze stresem, złością. W momencie, kiedy tego typu zabiegi nie pomogą, to lekarz kontrolujący stan pacjenta może przepisać łagodne leki uspokajające lub antydepresyjne.

Przeczytaj również: Nerwica serca – czy skuteczne leki istnieją?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *