Naturalne kosmetyki – dlaczego warto je mieć w swojej łazience?

Coraz więcej z nas stara się dokonywać świadomych zakupów i zwraca uwagę na składy produktów. Dotyczy to już nie tylko jedzenia, ale i kosmetyków. A na rynku, zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem, pojawia się coraz więcej kremów, szamponów czy żeli o naturalnym składzie. Wyjaśniamy czym różnią się kremy naturalne od tych przemysłowych, oraz dlaczego warto po nie sięgać.

Skład i konsystencja

Główną zaletą kosmetyków naturalnych jest ich skład. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że zawierają ich mniej. A tu podobnie jak przy przetworzonym jedzeniu sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. Przykładowo taki naturalny krem nie zawiera zbędnej chemii, czyli tych wszystkich konserwantów, stabilizatorów czy innych ulepszaczy. A jak wiadomo zwłaszcza te substancje często mają wątpliwą reputacje, jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie.

Kremy naturalne bazują zaś głównie na składnikach roślinnych, często są wręcz oznaczone jako wegańskie. Wielu producentów stawia wręcz tylko na składniki ekologiczne. Takie eko kremy nie dość, że zawierają jedynie składniki roślinne, to wyłącznie takie, które pochodzą z odpowiednio certyfikowanych upraw. Z roślin pozyskuje się oleje, związki eteryczne oraz różnego rodzaju ekstrakty, i to właśnie one mają działać cuda na naszej skórze.

Brak różnego rodzaju ulepszaczy ma jednak wpływ na konsystencję kosmetyków, ale nie powinna ona nikomu przeszkadzać. Naturalne kremy są zwykle lżejsze, łatwo się rozprowadzają i wchłaniają w skórę. Ich zapach jest zwykle neutralny, albo pochodzi od użytych w ich produkcji składników naturalnych.

Naturalne kremy – rozwiązanie bez wad?

Wielu sceptyków kosmetyków naturalnych obawia się, że będą one mniej skuteczne. Jednak takie eko kremy zawierają zwykle większy udział różnego rodzaju wyciągów niż te produkowane przemysłowo. Za to mniej zatruwają nasz organizm zbędnymi dodatkami. Nie oznacza to jednak, że kremy naturalne nie mają wad.

Brak konserwantów i ulepszaczy ma pewne konsekwencje. Naturalne kremy zwykle mają krótszą datę przydatności, można je krócej przechowywać zarówno w nieotwartym opakowaniu, jak i po użyciu. Część z nich może wymagać przechowywania w lodówce. Oznacza to jednak jedynie tyle, że nie należy robić większych zapasów tego typu kremów, ani kupować przesadnie dużych opakowań.

Duża zawartość naturalnych ekstraktów to niestety też ryzyko alergii. Dlatego osoby uczulone powinny szczególnie dokładnie czytać składy produktów, nie tylko tych naturalnych. Warto też skorzystać wcześniej z próbek i zrobić sobie test uczuleniowy na wybrany kosmetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *