Czy nasiona chia to tylko moda?

We współczesnym świecie ludzie żyją od jednego trendu do drugiego. To co uznawane za zdrowe w danym momencie, już za chwilę może zostać zdegradowane, a nawet okrzyknięte mianem żywieniowego samego zła. Wśród tak zmiennych, a co za tym idzie niepewnych, informacji trudno się odnaleźć. W konsekwencji nawet ci, którym zależy na dbaniu o swoje zdrowie, nie do końca wiedzą, co powinni robić. Tutaj potrzebna jest pogłębiona informacja, a także zdanie się na własny rozsądek. Nie należy też popadać w skrajności, czego najlepszym przykładem mogą być nasiona chia.

Nasiona jedzone z umiarem

Nasiona szałwii hiszpańskiej uznawane są za jedne z najzdrowszych na świecie. Zawierają w sobie mnóstwo antyoksydantów, białka, błonnika oraz minerałów. Jednocześnie jednak pozostają dosyć kaloryczne. Lekarze i dietetycy zwracają zatem uwagę, że o ile w umiarkowanych ilościach są bardzo zdrowe, to jednak w nadmiarze mogą szkodzić, chociażby masie ciała. Co ciekawe, nasiona chia polecane są odchudzającym, ponieważ:

  • przyspieszają przemianę materii,
  • regulują pracę jelit,
  • zwiększają poczucie sytości.

Powyższa lista to same zalety z perspektywy każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie. A już na pewno korzyści te docenią odchudzający się. Przez wzgląd na wspomnianą kaloryczność z nasionami chia trzeba jednak zachować umiar. Mimo tego, że zawierają w sobie sporo kalorii, nie należy ich unikać. Są bowiem bardzo zdrowe. O ile oczywiście będzie się spożywało je regularnie w niewielkich porcjach. W ciągu dnia powinny być to trzy, maksymalnie cztery łyżki.

Moda na odchudzanie kontra ponadczasowe zdrowie

Nie ulega wątpliwości, że odchudzanie to obecnie bardzo modny temat. I choć wiele osób ogranicza się tylko do jego werbalnego poruszania, nie robiąc nic w kierunku realnego gubienia nadmiaru kilogramów, to jednak dieta niewątpliwie jest na czasie. Generuje także ogromne wpływy do budżetu państwa. Wystarczy że jedna znana osoba pochwali jakiś produkt, aby jego sprzedaż znacząco wzrosła. O nasionach chia głośniej zrobiło się kilka lat temu. Trudno przewidzieć, czy będą one tylko trochę dłuższą modą, czy może na stałe zagoszczą w polskich kuchniach. Oby sprawdził się ten drugi scenariusz, ponieważ nasiona chia to nie tylko sposób na wsparcie odchudzania. To przede wszystkim cenne źródło wielu składników odżywczych.

Dbać o siebie bez względu na wszystko

Bez znaczenia, jaka dieta jest teraz najmodniejsza i które produkty zachwalają znani trenerzy. Najważniejsze to dbać o utrzymanie zdrowego jadłospisu bez względu na wszystko. To prawda, że niektóre produkty okażą się może nie do końca dietetyczne. Niemniej jednak nie należy z nich rezygnować tylko z powodu chwilowej zmiany trendu. Zwłaszcza jeżeli są smaczne i pełne minerałów, jak nasiona chia.

Na podstawie tekstu: Nasiona chia – właściwości, zastosowanie, przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *