Najczęstsze urazy stawu kolanowego

Staw kolanowy jest jednym z najważniejszych i najbardziej obciążonych stawów w organizmie człowieka. Jego poprawne funkcjonowanie jest niezbędne do wykonywaniu podstawowych czynności, natomiast nawet niewielkie uszkodzenie może spowodować częściową utratę motoryczności, a nawet niepełnosprawność. Ze względu na swoje funkcje, staw kolanowy narażony jest na częste urazy, skręcenia czy zwichnięcia.

Jak zbudowany jest staw kolanowy?

Staw kolanowy jest stawem typu zawiasowego – umożliwia ruchy zginania, prostowania oraz niewielkiej rotacji. Łączy kość udową, piszczelową oraz rzepkę. Staw wzmacniają więzadła zewnętrzne: poboczne i torebki stawowej oraz wewnętrzne: krzyżowe tylne i przednie. Powierzchnie stawowe kości pokryte są tkanką chrzęstną szklistą, dzięki której swobodnie poruszają się względem siebie. Elementem stawu, również zbudowanym z tkanki chrzęstnej, są łąkotki znajdujące się pomiędzy kością piszczelową a udową – to one umożliwiają ruch obrotowy w stawie kolanowym.

Przyczyny urazów stawu kolanowego

Urazy stawu kolanowego najczęściej kojarzone są z osobami uprawiającymi sport – zarówno wyczynowy, jak i w formie rekreacyjnej aktywności. Spowodowane jest to nie tylko dużą eksploatacją stawu, ale także częstymi urazami mechanicznymi. Na urazy narażone są także osoby otyłe, co wynika z nadmiernego obciążenia stawu, co prowadzi do choroby zwyrodnieniowej.

Rodzaje urazów stawu kolanowego

Staw kolanowy, z uwagi na swoją skomplikowaną budowę, narażony jest na wiele typów uszkodzeń. Do najczęstszych urazów możemy zaliczyć:

  • uszkodzenia więzadłowe – są to najczęściej naciągnięcia lub naderwania.
  • uszkodzenia łąkotek – u osób młodych występują rzadko, u osób starszych najczęściej wynikają z chorób zwyrodnieniowych.
  • uszkodzenia chrząstki stawowej – powstają na skutek przeciążeń, wyczuwalne jest tarcie i trzeszczenie pod rzepką oraz dyskomfort podczas chodzenia po schodach.
  • zwichnięcia – dochodzi tutaj do całkowitego zerwania więzadeł i utraty kontaktu między płaszczyznami kości tworzących staw kolanowy.
  • skręcenia – powstaje w przypadku przekroczenia fizycznego zakresu ruchu kolana, w zależności od mechanizmu mogą towarzyszyć mu inne uszkodzenia, w tym uszkodzenia łąkotek czy więzadeł.

USG stawu kolanowego można wykonać w przychodni MULTI MED.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *