Łupież pstry, czyli walczymy z drożdżakami.

Łupież pstry to rodzaj choroby często mylonej z bielactwem, a także z klasycznym przykładem łuszczycy. Na jej temat żartuje się, że jest „obecna w każdym z nas”. To dlatego, że za jego pojawienie się odpowiedzialne są grzyby zwane drożdżakami. Każdy człowiek ma na skórze pewną ilość drożdżaków. Kłopot pojawia się wtedy, gdy ich rozmnażanie wymyka się spod kontroli. Tworzą się ogniska chorobowe, których następstwem jest właśnie łupież pstry, czyli charakterystyczne plamy. Mogą być one białe, w miarę postępowania choroby zmieniają swój kolor. Łupież pstry staje się więc także różowy, czerwony, a także brązowy. Lekarze odkryli, że do jego rozwoju dochodzi w warunkach zarazem wilgotnych oraz ciepłych. Pojawia się na skutek obniżenia poziomu odporności skóry. Czynnikami ryzykownymi dodatkowo bywają niektóre leki, nadmiernie przetłuszczająca się cera oraz duży stopnień pocenia się.

Cechy charakterystyczne łupieżu pstrego

Rejony chorobowe na skórze od razu dadzą się rozpoznać gołym okiem, choć z początku można pomylić je z łuszczycą. Ostateczną diagnozę da wizyta u dermatologa oraz badanie wycinku skóry pod mikroskopem. Cechy charakterystyczne:

  • najczęstsze obszary pojawiania się to skóra twarzy oraz ramion, bardzo rzadko na brzuchu, choć możliwe jest śladowe występowanie w każdym rejonie ciała
  • plamy mogą też być wypukłe, wtedy zdecydowanie trzeba udać się do lekarza
  • wyraźniej widać objawy w miesiącach letnich, gdy jest jasno i ciepło
  • dochodzi do zaburzenia pigmentacji, przez co niemożliwe jest m. in. regularne opalanie całego ciała

Leczenie łupieżu pstrego

Aby wyleczyć łupież pstry, trzeba wedle zaleceń lekarskich stosować określone szampony oraz maści o silnych właściwościach przeciwgrzybicznych. Niektóre są dostępne bez recepty, a charakteryzuje je równie dobra moc działania, co produkty sprzedawane jedynie po uzyskaniu rekomendacji pisemnej lekarza. Dermatolodzy do problemu łupieżu pstrego podchodzą bardzo indywidualnie, bo przecież wszyscy ludzie nie mają jednakowego pH skóry. Farmakologia w przypadku leczenia łupieżu pstrego stanowi jednak podstawę. Leczenie wspierać można także ziołowymi metodami domowymi. Ograniczać trzeba wszelkie czynniki prowadzące do rozwoju schorzenia. Bieliznę trzeba zmieniać przynajmniej raz dziennie. Praktyczne i pomocne okazuje się noszenie przewiewnych ubrań, które nie zatrzymują potu i nagromadzonych w nim bakterii. Idealnie sprawdzą się ubrania z lekkich i naturalnych tkanin. Szerokim łukiem trzeba omijać syntetyki. Skórę smarujemy wybranymi kosmetykami kilka razy dziennie. Nie zapominajmy także o diecie, która ma ogromny wpływ na rozwój drożdżaków w naszym organizmie. Zwrócić należy szczególną uwagę na rodzaje pieczywa, jakie spożywamy na co dzień. Prawdopodobnie dobrze będzie zastąpić białe pieczywo i białą mąkę pieczywem razowym oraz otrębami. Biała mąka sprzyja rozwojowi drożdżaków, tak samo, jak nadmierna ilość cukrów. Po zmianie diety z pewnością odczujemy pozytywne zmiany na skórze, a także pozbędziemy się problemu przetłuszczonej cery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *