Lecznicze właściwości rokitnika

Rokitnik to roślina, która znalazła bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, dlatego też warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Z pewnością niewiele osób wie o tym, że rokitnik to jedno z lepszych źródeł witaminy C, dlatego też po tę roślinę warto sięgać w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Jakie jednak cenne dla zdrowia właściwości lecznicze płyną z wprowadzenia do codziennej diety rokitnika oraz jego przetworów?

Źródło wielu witamin i minerałów

Jak zostało wspomniane na wstępie, rokitnik zawiera bardzo duże ilości witaminy C, jednak w roślinie tej można znaleźć nieco większe ilości cennych dla zdrowia substancji odżywczych. W rokitniku można bowiem znaleźć takie substancje jak aminokwasy, flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (A, z grupy B, C, D, E, K, P) oraz mikroelementy (wapń, fosfor, potas, żelazo, krzem).

Układ sercowo-naczyniowy

Zarówno znajdująca się w owocach rokitnika witamina C, jak i E pomagają w bardzo skuteczny sposób obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, dlatego też regularne ich spożycie może zapobiec rozwojowi miażdżycy oraz pojawieniu się zawału serca i udaru mózgu. Niezwykle ważne jest również to, że pozostałe substancje znajdujące się w roślinie pomagają obniżyć ciśnienie krwi, a także zapobiegają krwawieniom.

Układ pokarmowy

Olej rokietnikowy polecany jest do spożycia w przypadku takich problemów, jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także zgaga, ponieważ pomaga załagodzić ich nieprzyjemne objawy. Przy pomocy wspomnianego oleju można nie tylko zmniejszyć ból, ale dodatkowo wspomóc gojenie się ran. Z tego też względu osoby, które często zmagają się ze wspomnianymi problemami, powinny na stałe wprowadzić tę roślinę do codziennego menu.

Toksyczne działanie lekarstw

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale olej z rokitnika może przeciwdziałać negatywnym skutkom działania promieni rentgenowskich i toksycznemu oddziaływaniu lekarstw. Jak to jednak możliwe? Dzieje się tak na skutek kwasów organicznych, które ukrywają się w rokitniku.

Problemy skórne

Przy oparzeniach, odmrożeniach, grzybicach, trudno gojących się ranach oraz uszkodzeniach skóry wskutek działania promieni słonecznych warto sięgnąć nie tylko po olej z rokitnika, ale również po napar z liści tej rośliny. Taki leczniczy napar wystarczy zastosować w formie okładów na problematyczne miejsce, łagodząc tym samym nieprzyjemne objawy.

Wzmocnienie organizmu, większa odporność

Jak zostało wspomniane powyżej rokitnik to roślina, która zawiera bardzo duże ilości witaminy C, dlatego też osoby, które często zmagają się z infekcjami, powinny w okresie jesienno-zimowym sięgać po napary przygotowywane właśnie z rokitnika. Dzięki temu organizm zostanie wzmocniony, a infekcje nie będą pojawiały się zbyt często. Po rokitnik warto również sięgać we wszystkich dolegliwościach spowodowanych niedoborem witaminy C, takich jak, m.in. brak apetytu, skłonność do występowania siniaków, rozpulchnione i krwawiące dziąsła, trudności w gojeniu się ran, a także bóle mięśni i stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *