Kompresjoterapia – na czym polega

Żylaki kończyn dolnych powstają na skutek zmniejszonej drożności naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia, a także i po zakrzepowym zapaleniu żył. Przypadłość ta to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny wymagający leczenia. Oprócz leczenia farmakologicznego stosuje się właśnie kompresjoterapię i wyroby utrzymujące prawidłowe krążenie żylne.

Schorzenia kończyn dolnych, takie jak żylaki, obrzęk czy  zakrzepica, to problemy dziś dość powszechne wiążące się niestety z rozwojem cywilizacyjnym. Brak ruchu, siedzący tryb życia, otyłość, zła dieta czy obciążenia genetyczne mogą przyczynić się do tych przypadłości. Nie bez wpływu na taki stan rzeczy mają też ciąża lub poród. Dlatego też kompresjoterapia – jeśli nie występują takie choroby jak na przykład zapalenie tkanki podskórnej, stany zapalne skóry czy zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego – może być nie tylko metodą leczenia, ale także skuteczną profilaktyką. Wyroby uciskowe stosowane w kompresjoterapii to szeroki asortyment, który łatwo nabyć, a który pomaga uporać się z obrzękiem kończyn dolnych. Dlatego też warto przyjrzeć się terapii uciskowej nieco dokładniej.

Terapia uciskowa – żylaki kończyn dolnych, obrzęk kończyn

Terapia uciskowa, czyli kompresjoterapia należy do grupy terapii fizykalnych. Ma za zadanie za pomocą wyrobów uciskowych wspomóc prawidłowe krążenie żylne i to, które dotyczy limfy – w ten sposób zapobiega żylakom kończyn dolnych i ich obrzękowi. Dzięki tej metodzie zostaje zniwelowane ryzyko zastoju krwi w naczyniach żylnych. Kompresjoterapia jest zachowawczą metodą leczenia. Oprócz tego w leczeniu żylaków stosuje się leczenie farmakologiczne i operacyjne. Terapia uciskowa jest zalecana także dla kobiet w ciąży. Istotne podczas niej jest stopniowanie ucisku (lekki ucisk – średni ucisk – mocny ucisk) i odpowiedni jego dobór. W związku z tym konieczne są dobrze dobrane wyroby uciskowe. A o nich w dalszej części artykułu.

Wyroby uciskowe – zastosowanie

Wyroby uciskowe utrzymujące prawidłowe krążenie krwi i limfy pomagają w niwelowaniu obrzęków nóg (np. obrzęk limfatyczny)  oraz wspomagają leczenie żylaków. Poza tym zmniejszają szanse wystąpienia groźnej dla życia zakrzepicy żylnej czy przewlekłej niewydolności żylnej. Odpowiednio dobrany wyrób uciskowy – rajstopy, pończochy, podkolanówki, opaski uciskowe to zwiększenie przepływu krwi w kończynie dolnej i ułatwiony drenaż limfatyczny. Dzięki wyrobom uciskowym – dostępnym na przykład w sklepie internetowym Relaxsan Sklep  lepiej przebiega proces drenażu limfatycznego, czyli pobudzenia limfy. Są one wykonane z bandaży – elastycznych (o różnej rozciągliwości) i nieelastycznych. Stosuje się je także po operacjach żylaków i innych, którym towarzyszy obrzęk nóg. Wyroby uciskowe są wykorzystywane także wtedy, gdy istnieje konieczność unieruchomienia albo podczas chorób z towarzyszącym obrzękiem.

Powodów stosowania kompresjoterapii jest wiele – dzięki niej na co dzień będziemy się cieszyć sprawnością, zdrowiem, a chodzenie nie będzie nam ciążyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *