Jakie są najlepsze inhalatory na astmę?

Inhalatory na astmę pozwalają na efektywne hamowanie objawów choroby, dzięki aplikacji leków bezpośrednio do oskrzeli. O tym, jaki inhalator wybrać, powinien zadecydować lekarz po przeprowadzeniu badań i konsultacji z pacjentem. Do dyspozycji mamy inhalatory proszkowe oraz ciśnieniowe.

Inhalatory na astmę – jak działają?

Astma to przewlekła choroba płuc, która objawia się napadowymi dusznościami oraz atakami męczącego kaszlu. Dolegliwości wywoływane są nadmierną odpowiedzią oskrzeli na czynniki drażniące, które u osób zdrowych nie wywołują niepożądanych reakcji. Astmy nie można wyleczyć, można jedynie kontrolować jej przebieg, łagodząc uciążliwe dolegliwości. Służą temu specjalne leki wziewne podawane za pośrednictwem inhalatora.

Jak działa inhalator na astmę? Mechanizm  dostarcza substancję leczniczą (w tym przypadku leki przeciwzapalne oraz sterydowe) bezpośrednio do drzewa oskrzelowego. Pacjent przyjmuje środek poprzez odpowiednią technikę oddychania, z którą dokładnie powinien zaznajomić go personel medyczny. Od tego zależy bowiem powodzenie terapii. Ważne jest zatem nie tylko to, jaki inhalator kupić, ale także, jak prawidłowo go używać.

Inhalator na astmę oskrzelową – jaki wybrać?

O tym, jaki inhalator będzie najbardziej odpowiedni w naszym przypadku, decyduje lekarz, uwzględniając m.in. stopień zaawansowania choroby oraz wynikające z niego możliwości oddechowe. Ważnym czynnikiem jest także komfort stosowania. Jakie są inhalatory na astmę? Z uwagi na typ stosowanych leków w terapii astmy wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje inhalatorów – proszkowane lub ciśnieniowe.

W przypadku inhalatorów proszkowych (dysków lub aerolizerów) lek zamknięty w kapsułce pobierany jest siłą wdechu pacjenta ze specjalnego dozownika. Podczas aspiracji kapsułka ulega przebiciu, a sproszkowana substancja lecznicza uwalnia się i zostaje zaciągnięta do dróg oddechowych.

Drugi rodzaj inhalatora na astmę to model ciśnieniowy, który zawiera substancję leczniczą w formie skompresowanej w pojemniku pod ciśnieniem. Odpowiednia dawka leku podawana jest w momencie naciśnięcia mechanizmu zwalniającego. Ważne jest skoordynowanie tej czynności z wdechem – tylko wtedy preparat trafi prosto do oskrzeli. W ofercie BRAND Vital znajdują się również nebulizatory tłokowe.

Proszkowe oraz ciśnieniowe inhalatory na astmę bez recepty nie są dostępne – nabędziemy je jedynie z przepisu lekarza. Bez recepty zakupimy natomiast inhalatory pneumatyczne oraz ultradźwiękowe, które można dostać w aptekach oraz specjalistycznych sklepach internetowych. Poznaj pełną ofertę urządzeń oddechowych na https://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/

Inhalator na astmę – jak używać?

Jak wspomniano, aby używanie inhalatora w leczeniu astmy dało jak najlepsze rezultaty, konieczna jest znajomość odpowiedniej techniki oddechowej. Jak powinna wyglądać inhalacja?

  1. Odkrztuś wydzielinę z oskrzeli, jeśli zalega, następnie wykonaj wydech.
  2. Obejmij ustnik wargami i ułóż go na języku, kierując wylot na tylną część gardła.
  3. Weź głęboki wdech (szybki przy użyciu inhalatora proszkowego lub wolniejszy przy ciśnieniowym), jednocześnie uwalniając dawkę leku.
  4. Wstrzymaj oddech na około 5 sekund, a następnie wypuść powietrze nosem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *