Właściwości lecznicze czarciego żebra
Czarcie żebro cenione jest przede wszystkim za zawarte w nim substancje aktywne biologicznie. I to one decydują o leczniczych właściwościach rośliny, takich jak:
- działanie przeciwzapalne
- działanie przeciwreumatyczne
- działanie odtruwające
- działanie przeciwbakteryjne
- działanie przeciwgrzybicze
- działanie moczopędne
- działanie wzmacniające
Czarcie żebro jako surowiec zielarski stosuje się do leczenia:
- trądziku
- egzemy
- zmian skórnych o podłożu alergicznym
- łupieżu
- nadmiernego wypadania włosów
Czarcie żebro wspomaga też regenerację wątroby oraz pomaga we wszelkich dolegliwościach związanym z układem pokarmowym, problemach trawiennych.
Lecznicze kąpiele, czyli jak przygotować kąpiel z czarcim żebrem?
Bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości czarciego żebra znane są od setek lat. Bogaty skład ziela a przede wszystkim zawartość sprawiają, że wykorzystywano je właśnie jako dodatek do kąpieli leczniczych. Czarcie żebro zawiera bowiem:
- flawonoidy
- sterole
- fitosterole
- alkaloidy
- acetyleny
- pektyny
- węglowodory
- karotenoidy
- fenolokwasy
- triterpeny
- żywice
- laktony
- lignany
- sole mineralne
Wszystkie one, chociaż w różny sposób, wpływają na wyraźne łagodzenie objawów skórnych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: bakterie i grzyby. To co kiedyś uważano za cudowne i magiczne działanie rośliny, dzisiaj wynika z bogactwa składników i specyficznych właściwości.
Kąpiele z czarcim żebrem
Czarcie żebro (https://www.ekoherba.pl/sklep/ziola/ostrozen-czarcie-zebro-ziele/) stosuje się dwojako. Do użytku wewnętrznego jako napar oraz do użytku zewnętrznego jako dodatek do kąpieli. Jak przygotować kąpiel z czarcim żebrem? Właściwie dokładnie tak samo jak z każdym innym zielem. Czarcie żebro kupujemy w aptece, sklepach zielarskich lub sklepach ze zdrową żywnością. Dostępne jest w postaci surowca zielarskiego, czyli suszu. Aby przygotować kąpiel leczniczą w wannie należy średnio 5 dużych łyżek suszu gotować na bardzo małym ogniu i w niewielkiej ilości wody, tak by otrzymać esencjonalny wywar. Czas gotowania to ok. 10 minut i pod przykryciem. Następnie wywar należy przecedzić, najlepiej przez plastikowe sitko i cały uzyskany płyn wlać do wody przygotowanej już do kąpieli. Niech tej wody nie będzie za dużo, nie ma się wylewać z wanny, to przecież jest to kąpiel lecznicza. Do wody nie należy również dodawać żądnych środków myjących czy płynów do kąpieli. Najlepiej jest poleżeć w wodzie z czarcim żebrem ok. 15 minut, czyli mniej więcej do jej wystygnięcia. Można się potem umyć mydłem ale też warto pozostawić na sobie wilgoć rośliny i tylko delikatnie osuszyć skórę, tak by jak najwięcej ziołowego płynu zostało wchłonięte przez skórę.
Ziołowa płukana do włosów z czarcim żebrem
Wywar z czarciego żebra warto też stosować do płukania włosów. Jak przygotować kąpiel z czarcim żebrem? Dokładnie tak samo jak wywar do kąpieli w wannie. Przecedzony i ostudzony do letniej temperatury wywar z czarciego żebra należy wykorzystać jako ostatni etap płukania włosów po ich umyciu. Włosy umyte i spłukane ciepłą wodą należy lekko osuszyć ręcznikiem i dopiero wtedy, powoli, należy wylewać wywar na włosy. Można je też zanurzyć w pojemniku z płynem. Po zakończeniu płukania nie spłukuje się już włosów wodą. Włosy należy tylko delikatnie osuszyć ręcznikiem i je rozczesać. Innym sposobem na wykorzystanie wywaru jest moczenie w nim wacika i smarowanie skóry głowy. Pod wpływem ziela włosy mogą minimalnie zmieniać swój odcień, ale zawsze na korzyść.