Jak pozbyć się łupieżu? 5 cennych wskazówek

 • Swędząca skóra głowy i złuszczający się w postaci białych płatków naskórek to główne objawy łupieżu. To schorzenie tak samo często dotyka kobiety, jak i mężczyzn. Rzadko pojawia się u dzieci, za to nagminnie występuje u nastolatków. Z łupieżem można walczyć, stosując domowe sposoby. Jak to zrobić? W tym artykule postaramy się przybliżyć, jakie są rodzaje łupieżu i zaprezentujemy 5 sprawdzonych sposobów na to schorzenie.
 • Jakie są rodzaje łupieżu?
 • Łupież to choroba skóry, która polega na nadmiernym łuszczeniu się naskórka głowy. Jej przyczyną są żyjące na skórze człowieka drożdżopodobne grzyby. Jeśli nagle zaczynają się gwałtownie namnażać, doprowadzają do zaburzenia równowagi ekosystemu, jakim jest skóra i tak właśnie powstaje łupież. Oprócz tego, że łupież to schorzenie, które należy leczyć to również problem natury estetycznej. Białe płatki skóry na włosach czy na ubraniu mogą powodować dyskomfort psychiczny i zawstydzenie. Łupież może występować w wersji suchej lub tłustej. Czym różnią się obydwa rodzaje?
 • Łupież suchy dotyczy osób bez łojotoku. Jego przyczyną są wspomniane wcześniej, drożdżopodobne grzyby lub używanie nieodpowiednich kosmetyków. Pierwszy przypadek dotyczy osób, których skóra jest bardzo wrażliwa na drożdżopodobne grzyby. Wtedy, już nawet ich niewielka ilość na skórze prowadzi do stanu zapalnego. Czasem również niektóre szampony, lakiery czy farby do włosów mogą podrażniać skórę i doprowadzić do kontaktowego zapalenia skóry, a następnie złuszczenia pozapalnego.
 • Z kolei łupież tłusty pojawia się na skórze, która ma tendencję do przetłuszczania się. Na takiej skórze, drożdżopodobne grzyby szybko rosną. Wszystko dlatego, że mają ku temu sprzyjające warunki – żywią się łojem, który jest produkowany przez gruczoły, a tworzone przez tłuszcz środowisko beztlenowe przyspiesza ich wzrost. Im więcej drożdżopodobnych grzybów znajdzie się na skórze, tym więcej odchodów wyprodukują, co zdecydowanie zwiększy możliwość pojawienia się stanu zapalnego na skórze. Stan zapalny objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, które prowadzą do złuszczenia naskórka. W ten sposób tworzy się łupież tłusty.
 • Jak pozbyć się łupieżu?
 • Jest wiele domowych sposobów na łupież, które pozwalają pozbyć się uciążliwego problemu. Wśród nich najczęściej pojawia się stosowanie dobrych szamponów przeciwłupieżowych, nakładanie maseczek czy wykonywanie płukanek. Jednak warto pamiętać, że jeśli stosowanie przez dłuższy czas domowych sposobów na łupież nie przyniesie zamierzonych efektów, konieczna będzie wizyta u lekarza dermatologa. Zatem – jak pozbyć się łupieżu? Poniżej 5 sprawdzonych sposobów.
 1. Maseczka z jogurtu naturalnego

W przypadku łupieżu, któremu towarzyszy świąd skóry, na skórę głowy i włosy, warto zastosować maseczkę z jogurtu naturalnego. Jogurt wystarczy wmasować we włosy i zostawić na ok. 20-30 minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Jogurt działa jak naturalny peeling enzymatyczny, nie tylko dogłębnie nawilża skórę, ale też przywraca jej właściwe ph. Warto przy tym pamiętać, że jogurt nie powinien mieć w składzie cukru, który jest dodatkową pożywką dla grzybów.

 1. Dobry szampon przeciwłupieżowy

Osoby, które borykają się z problemem łupieżu, powinny zaopatrzyć się w odpowiedni specyfik do mycia włosów. Dobrego szamponu przeciwłupieżowego, (na przykład takiego jak te: https://www.doz.pl/apteka/k4396-Szampony), należy używać 2-3 razy w tygodniu. Po miesiącu powinny być widoczne efekty. Jeśli mamy do czynienia z łupieżem tłustym, szampon należy pozostawić na głowie na kilka minut – to zwiększy efekty jego działania. Warto również zwrócić uwagę na skład produktu. Szampon na łupież suchy powinien zawierać składniki nawilżające, jak np. kwas salicylowy, sól cynkową czy siarczan selenu. Najlepiej unikać produktów, które zawierają silne środki chemiczne, jak np. SLS, (to substancja, która może powodować zaczerwienienia i podrażniać skórę).

 1. Nacieranie sokiem z cytryny

Kolejny domowy sposób na łupież, który warto wypróbować to nacieranie skóry głowy sokiem z cytryny. Całą procedurę można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszy polega na nacieraniu skóry głowy plastrem cytryny przez ok. 5 minut. Po tym wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem i gotowe. Można również przekroić cytrynę na pół i za pomocą jednej połowy wykonać masaż głowy, po czym umyć włosy. Skutecznie jest również wcieranie w skórę wyciśniętego wcześniej soku z cytryny. Należy to robić po umyciu włosów, pozostawić na ok. 20 minut i spłukać chłodną wodą. Procedura powtarzana po każdym myciu przez 2-3 tygodnie, powinna przynieść efekty.

 1. Napar z tymianku

Jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem? Za pomocą naparu z tymianku. Jak go przygotować? Wystarczy czubatą łyżkę tymianku zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na 10 minut. Kiedy przestygnie, napar należy przecedzić i polać nim skórę głowy po umyciu. Uwaga! Specyfiku nie należy spłukiwać! Zabieg warto powtarzać co najmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej po każdym myciu włosów. Taka mikstura działa nie tylko przeciwłupieżowo, ale też zapobiega siwieniu włosów.

 1. Masaż z oliwy z oliwek

Ostatni domowy sposób na łupież, o którym chcemy wspomnieć to masaż przy użyciu oliwy z oliwek. Jak go wykonać? Należy przygotować dwie łyżki oliwy, najlepiej, żeby była delikatnie podgrzana. Następnie trzeba wlać ja na dłonie i wmasować w skórę głowy. Oliwa powinna pozostać na skórze przez 15-20 minut, po czym trzeba wyczesać włosy i dokładnie je umyć używając do tego celu delikatnego szamponu. Procedurę najlepiej powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *