Drewniane domki letniskowe – szybka i tania budowa na lata

Latem szczególnie chętnie spędzamy czas na łonie przyrody. Jednak słońce na odsłoniętym terenie może szybko dać się we znaki nawet najbardziej zapalonym miłośnikom plażowania. Z tego powodu bardzo szybko po zakupie działki zastanawiamy się nad budową choćby niewielkiego domku letniskowego, pozwalającego nam odetchnąć w cieniu od panującego na zewnątrz skwaru. Jak z każdą budową, tak i z tym zagadnieniem wiąże się dla świeżo upieczonego działkowicza mnóstwo niejasności. Zdecydowaliśmy się więc uporządkować pewne kluczowe kwestie z pomocą eksperta od budowy konstrukcji drewnianych. Na pytania odpowiada Przemysław Balcewicz, dyrektor firmy Eko Architektura.

Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

Podstawową zaletą domów drewnianych jest niski współczynnik absorpcji ciepła, jakim charakteryzuje się drewno. Oznacza to, że taki dom, czy domek letniskowy możemy szybciej ogrzać. Nagrzewaniu ulega powietrze w pomieszczeniu, a nie ściany, co skutkuje tym, że efekt przyjemnego ciepła uzyskamy około dwadzieścia razy szybciej, niż w domu murowanym. Dodatkowo – w domu drewnianym ściany nie nagrzeją się również w upalne dni, czyli unikniemy efektu rodem z piekarnika.

Nie można również zapomnieć o tym, że drewno wspaniale pochłania i oddaje wilgoć. Kiedy więc w pomieszczeniu jest wilgotno, ściany drewniane pochłoną nadmiar wody z powietrza i oddadzą ją na zewnątrz budynku lub do wewnątrz, kiedy na powrót powietrze w budynku stanie się suche. Cały ten proces pomaga zachować optymalną wilgotność powietrza w budynkach drewnianych.

Drewno jest również materiałem elektrostatycznym. Skutkuje to tym, że w pomieszczeniach o drewnianych ścianach nie unosi się kurz. Jest to cecha szczególnie ważna dla alergików.

Czy budowa z drewna jest ekologiczna?

Zdecydowanie tak, co w dobie zagrożeń klimatycznych ma ogromne znaczenie. Drewno to surowiec odnawialny. Ściany domu drewnianego zwykle nie wymagają wykończenia, co oznacza mniejsze zużycie farb i tynków, których produkcja często ma bardzo zły wpływ na środowisko. Poza tym drewno to wyjątkowo lekki surowiec, przynajmniej w porównaniu z tradycyjnie używanymi cegłami, czy betonem. Budując z drewna ograniczamy więc używanie ciężkiego sprzętu, używanego do transportu i obróbki materiałów budowlanych. Dobrze ocieplony dom drewniany zużyje też mniej energii. Dom drewniany jest więc rzadkim przykładem połączenia ekologii z ekonomią, ważną dla naszego portfela.

Jak wiele problemów czeka nas przy budowie domu drewnianego?

Znacznie mniej, niż w przypadku budowy w dowolnej, innej technologii. Cały proces ogranicza się do wybrania projektu, złożenia zamówienia, przygotowania fundamentów oraz montażu. W naszej firmie wychodzimy z założenia, że istniejemy po to, by klientowi było łatwiej. Oferujemy więc pomoc na każdym etapie budowy. W razie potrzeby możemy nawet wylać fundamenty, wystarczy wskazać nam miejsce, w naszej ofercie znajduje się kilka różnych rodzajów fundamentów, dostosowanych do potrzeb różnych projektów. Na etapie początkowym przez proces wyboru i składania zamówienia przeprowadza klienta nasz dział obsługi, tak, by cały proces uproszczony był do wskazania przez niego modelu, którym jest zainteresowany i warunków, w jakich będzie stał. Sam proces budowy może wynosić od jednego dnia dla budynku o wielkości 7 m2, do dwóch tygodni dla budynku 90 m2. Budowany domek możemy również bez problemu ocieplić.

A co, jeśli żaden z projektów nie jest naszym domem marzeń?

Projektujemy i stawiamy również domy na indywidualne zamówienie. W przypadku drewnianych domków letniskowych jedynym ograniczeniem jest liczba pięter – w tej kategorii zajmujemy się budową budynków parterowych i jednopiętrowych. W naszym dziale projektowym pracują ludzie z pasją i pełnym zrozumieniem dla ludzkiej wyobraźni, od lat obserwuję, z jaką przyjemnością podejmują kontakt z klientami w celu zrealizowania ich wizji w stu procentach. Jest to dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji.

Na koniec proszę powiedzieć, jaki dom wybudował Pan na swojej działce?

To pytanie nie jest nawet podchwytliwe – oczywiście, że drewniany! Nie istnieje materiał, który posiadałby więcej zalet dla środowiska i przebywającego w nim człowieka, niż drewno.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *