Czym kierować się przy wyborze ortopedy dziecięcego?

Ortopeda to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem wad rozwojowych oraz schorzeń razów narządu ruchu. Jest to jedna z podstawowych specjalności lekarskich. W starożytnej Grecji ortopeda (orthos –prosty, prawidłowy oraz paidia–dzieci) był lekarzem zajmującym się, w luźnym przekładzie „prostowaniem dzieci” czyli leczeniem wad kręgosłupa. Z upływem czasu ta nazwa specjalności lekarskiej została rozszerzona na całość schorzeń narządu ruchu. Układ kostny noworodka, dziecka, młodego człowieka i dorosłego różni się ilością kości, ilością tkanki kostnej i chrzęstnej oraz stopniem ich wykształcenia. Różnice w budowie narządu ruchu są na tyle istotne, że leczeniem dzieci do 18 roku życia zajmuje się ortopeda dziecięcy.

 Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?

Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką, leczeniem zachowawczym i operacyjnym wad wrodzonych oraz schorzeń układu ruchu w okresie noworodkowym, niemowlęcym, młodzieńczym aż do osiągniecia przez młodego człowieka pełnoletności. Pierwszy kontakt z ortopedą dziecięcym to diagnozowanie i leczenie wad wrodzonych, głównie dysplazji stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Ortopeda przeprowadza badania podmiotowe i przedmiotowe, testy czynnościowe układu ruchu w powiązaniu z naczyniami krwionośnymi, limfatycznymi i nerwami.  Prowadzi badania profilaktyczne i przesiewowe w zakresie skrzywień kręgosłupa i płaskostopia. Prowadzi edukację rodziców i dzieci w zakresie wad postawy i zapobiegania urazom. W razie potrzeby kieruje na rehabilitację ruchową. Wystawia zaświadczenia i wnioski dla zespołów orzekających inwalidztwo i ubezpieczycieli. Udziela doraźnej pomocy przy urazach, prowadzi leczenie długoterminowe po założeniu gipsu oraz prowadzi terapię powikłań pourazowych. Ortopeda dziecięcy współpracuje z chirurgami ogólnymi, naczyniowymi, neurochirurgami przy planowaniu i wykonywaniu zabiegów operacyjnych u młodych pacjentów.

 Kiedy należy odwiedzić ortopedę dziecięcego?

Pierwsza wizyta u ortopedy dziecięcego to obowiązkowe badanie między 6 a 8 tygodniem życia, w 8 miesiącu i jak dziecko zacznie chodzić. Celem tych badań jest wykrycie i ewentualne leczenie dysplazji stawu biodrowego, jednej z najczęściej spotykanych wad wrodzonych wśród ludzi rasy białej.  Kolejne wizyty kontrolne są zalecane w przypadku podejrzenia wad kręgosłupa. Wady postawy zwłaszcza dotykające kolan, bioder i kręgosłupa specjaliści szacują na 90% populacji dzieci w Polsce. Wcześnie wykryte wady można skorygować stosując zalecenia specjalistów. Konieczna jest pomoc ortopedy, gdy dziecko nieprawidłowo rozwija się pod względem ruchowym, wykazuje opóźnienia w stosunku do rówieśników a jego kończyny są nienaturalnie asymetryczne, maja różne długości, grubości. Wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości jak krzywe, pałąkowate nóżki, koślawe kolana, niesymetryczne łopatki należy bezwzględnie skonsultować z ortopedą dziecięcym. Pomoc specjalistyczna jest konieczna w razie kontuzji i urazów jak złamania, zwichnięcia, skręcenia i inne. W wyborze ortopedy dziecięcego należy kierować się renomą centrum medycznego, doświadczeniem personelu medycznego, wyposażeniem placówki i dostępnością usług medycznych. W Warszawie, Łodzi, Krakowie i Rybniku powyższe warunki spełniają z pewnością Centra Medyczne należace do Grupy Scanmed.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *