Cierpisz na wzdęcia? Sprawdź jakie są ich przyczyny!

Wzdęcia brzucha są dość częstą i raczej wstydliwą dolegliwością ze strony jamy brzusznej. Jest to patologiczne zwiększenie ilości objętości powietrza w żołądku i jelitach. Ten stan objawia się wzdęciem brzucha, uczuciem pełności w żołądku, skurczami jelit, dusznościami czy bólami w klatce piersiowej, jak również nadmiernym oddawaniem gazów.

Wzdęcia – przyczyny

Częstą przyczyną wzdęć jest połykanie powietrza. Zwykle nie zwraca się uwagi na to, że z każdym kęsem jedzenia do żołądka trafiają 2-3 ml powietrza. Głęboki wdech jest w stanie spowodować sytuację, w której do żołądka przedostanie się 1-2 ml gazów oddechowych. Także artykuły spożywcze zawierają w sobie powietrze. Wszystko to sprawia, że podczas jednej doby do żołądka przedostają się 2-3 litry powietrza, natomiast czas przejścia powietrza od żołądka do odbytu wynosi około 35 minut.

Do znaczących przyczyn należy wymienić również gazy, które powstają w wyniku rozkładu węglowodanów przez bakterie jelitowe. Objętość tych gazów w przewodzie pokarmowym jest zależna od ilości dostarczanych w pokarmie węglowodanów, których nie trawią enzymy trawienne człowieka. Istotne znaczenie ma tu celuloza zawarta w wielu produktach pochodzenia roślinnego. Tworzenie się gazów w jelitach jest także zależne od rodzaju pokarmu, jaki spożywamy – chleb gruboziarnisty, płatki kukurydziane, warzywa oraz owoce nasilają ten proces.

Jeszcze jedną z przyczyn może być zbyt częste spożywanie napojów o dużej zawartości dwutlenku węgla (wszelkie napoje gazowane).

Wzdęcia – objawy

Objawy wzdęcia brzucha mogą występować nagle lub przewlekle. Ostre wzdęcia brzucha należy szybko rozpoznać, gdyż mogą być nawet niebezpieczne dla życia pacjenta. Niedrożność przewodu pokarmowego przebiega tutaj z bólem w jamie brzusznej, nudnościami, wymiotami, wzdęciami i zatrzymaniem stolca.

Jeśli chodzi o przewlekłe wzdęcia, wiadomo, że sytuacje stresowe wzmagają ich objawy. Najczęstsze objawy to:

  • ból brzucha – stały lub nawracający, zwykle zlokalizowany w podbrzuszu, o charakterze ostrym, kurczowym lub nękającym,
  • ból nasilający się po posiłku, a znikający lub łagodniejący po wypróżnieniu – link tutaj,
  • biegunki (wodniste, półpłynne i o zwiększonej objętości) lub częste, luźne wypróżnienia
  • gwałtowne parcia na stolec poprzedzające wypróżnienie – czytaj więcej
  • niekiedy zaparcia

Wzdęcia – diagnostyka

Podstawą do postawienia diagnozy jest wywiad zebrany od pacjenta, w którym skarży się na typowe dolegliwości. Pacjent zwykle posiada też czynniki usposabiające (np. skłonności rodzinne, nieprawidłowa dieta lub skutki uboczne terapii lekami). Niezbędne w postawieniu pewnej diagnozy będzie dokładne badanie fizykalne i badanie stolca na krew utajoną. Pomocne mogą być także badania dodatkowe.

Pierwszym zleconym badaniem będzie prawdopodobnie USG brzucha, które umożliwia zobrazowanie patologii toczących się w jamie brzusznej. Następnie można wykonać RTG przeglądowe jamy brzusznej. Gastroskopia i kolonoskopia pomogą wykluczyć nowotwory żołądka i jelita grubego, a test wydechowy pomoże ocenić rozkład laktozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *