Charakterystyka glukometrów

Glukometry są to przenośne urządzenia, za pomocą których można dokonać pomiaru oraz odczytu poziomu glukozy we krwi. Pomiary określane na czczo, w zależności od rodzaju konkretnego urządzenia, powinny wynosić następująco: 70-120 miligramów na decylitr lub 3,9-6,6  milimoli na litr. Glukometry są urządzeniami bardzo ważnymi w życiu cukrzyków. Dzięki nim, osoby dotknięte tą chorobą mogą kontrolować poziom cukru we krwi. Z tego urządzenia powinny korzystać również kobiety w ciąży, aby kontrolować swój stan zdrowia. Osoby przyjmujące insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe również powinny korzystać z glukometrów. Należy także z niego korzystać w sytuacji, gdy dochodzi do dużych wahań stężenia glukozy we krwi.

Sytuacje, w których wynik pomiaru może być błędny

            Osoby posiadające glukometr powinny wiedzieć, w jakich sytuacjach może on pokazywać błędne i fałszywe pomiary. Zdarza się to w następujących przypadkach, takich jak:

 • korzystanie z przeterminowanych pasków do pomiaru,
 • wysokie stężenie witaminy C zawyża wynik w glukometrach optycznych,
 • niedostateczne ukłucie i „wyciskanie” krwi może pokazać błędny wynik,
 • pomiar z innych części dłoni niż opuszki palców i boczna jej strona może wpływać na pomiar,
 • wcześniejsza dezynfekcja rąk np. alkoholem może zaniżać wynik pomiaru.

Rodzaje glukometrów

          W dzisiejszych czasach wybór przenośnych urządzeń medycznych jest ogromny. Ceny ich wahają się od około dwudziestu paru złotych do nawet czterystu złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od modelu i od funkcji dostępnych w glukometrze. Przed zakupem wyżej wymienionego urządzenia, trzeba koniecznie zapoznać się z jego wszystkimi parametrami. Przede wszystkim należy sprawdzić czy glukometr posiada odpowiednią ilość cali, tak aby wynik był zawsze wyraźnie widoczny. Ważnym również czynnikiem jest wielkość próbki, którą należy użyć do przeprowadzenia badania. W przypadku małych dzieci, z pewnością warto zakupić urządzenie, które pozwoli na pobór tylko małej ilości próbki krwi. Jest to bardzo ważne, gdyż dziecko oddając tylko małą ilość krwi, nie będzie się zrażało do następnych pomiarów. Z pewnością, warto także sprawdzić, jaką pamięć oferuje dane urządzenie. Pozwoli to oszacować, ile zapisów pomiarów się pomieści w danym glukometrze. Najnowsze glukometry posiadają między innymi funkcję wewnętrznego kodowania. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie trzeba korzystać z pasków kodowych. Modele wyposażone są również w  funkcję automatycznego wysuwania paska, co pozwala uniknąć dotykania paska pokrytego krwią. Z pewnością, warto wybrać taki glukometr, którego parametry najbardziej będą odpowiadały. Najnowocześniejsze modele tych urządzeń, wyposażone są jeszcze między innymi w takie funkcje, jak:

 • komunikacja bezprzewodowa,
 • możliwość przeprowadzania potrzebnych notatek,
 • oświetlenie portu na paski testowe,
 • pomiar drugiej szansy, czyli możliwość dodania krwi jeśli, pierwsza próbka była zbyt mała,
 • znaczniki posiłków i spersonalizowany alarm poposiłkowy,
 • zdalne udostępnianie wyników z pomiarów lekarzowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *