Badanie cukrzycy – gdzie wykonać pakiet bezpłatnych badań kontrolnych?

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, musisz systematycznie wykonywać badania kontrolne. Gdzie możesz je wykonać bezpłatnie? O czym pamiętać, zgłaszając się na badanie cukrzycy?

Cukrzyca – podstawą są systematyczne badania

Pacjenci z cukrzycą muszą wykazać się dużą dyscypliną. W przypadku tej choroby podstawą jest regularne mierzenie poziomu stężenia glukozy we krwi. To badanie cukrzycy każdy pacjent wykonuje samodzielnie, korzystając ze specjalnego urządzenia, czyli glukometru. Z pewnością doskonale wiesz, że poziom stężenia glukozy we krwi trzeba kontrolować nawet kilka razy dziennie.

Cukrzyca nie jest wyrokiem – jako pacjent musisz jednak pamiętać o kilku zasadach. Podstawową sprawą jest badanie cukrzycy, czyli przeprowadzanie badań kontrolnych. To właśnie one pozwalają szybko wykryć zmiany i zmodyfikować wprowadzoną ścieżkę leczenia. Jakie i jak często wykonywać badania kontrolne?

Badanie cukrzycy – lista podstawowych badań

Pakiet badań kontrolnych, które powinni wykonywać pacjenci z rozpoznaną cukrzycą, obejmuje:

  • lipidogram

To pomiar cholesterolu we krwi. Cholesterol dzieli się na dwie frakcje: HDL i LDL. Jeżeli równowaga między nimi jest zaburzona, to frakcja LDL osadza się na ścianach naczyń krwionośnych. W perspektywie czasu prowadzi do to rozwoju m.in. miażdżycy i choroby wieńcowej;

  • morfologia

Ogólne badanie krwi to kolejne badanie, na które regularnie powinien zgłaszać się każdy pacjent z cukrzycą. Wyniki morfologii są dla lekarza bardzo cenną wskazówką – pozwalają mu ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i są pomocne przy wykrywaniu różnych chorób;

  • kreatynina

Kreatynina to związek organiczny, który jest wydalany przez nerki. Występuje on zarówno w moczu, jak i krwi. Oznaczając systematycznie poziom kreatyniny we krwi, lekarz może ocenić, czy nerki pracują prawidłowo.

Badanie cukrzycy obejmuje również hemoglobinę krwi. Bada się ją, aby monitorować, jak przebiega leczenie cukrzycy.

Przychodnie Synexus – tu wykonasz badania kontrolne

Pakiet badań kontrolnych zalecanych pacjentom, u których rozpoznano cukrzycę, możesz wykonać bezpłatnie w Centrum Medycznym Synexus. Przychodnie Synexus działają w dużych miastach Polski. Darmowe badanie cukrzycy w Synexus jest oferowane dorosłym pacjentom, u których rozpoznano cukrzycę typu II. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Centrum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *